Нашата репрезентација со пораз од Германија ги заврши квалификациите

Женската сениорска репрезентација на Македонија одигра уште еден одличен меч на квалификациите за Евробаскетот 2015 година, но на крајот сепак загуби од големиот фаворит Германија со 87-83, откако по четирите четвртини резултатот беше изедначен 75-75. Нашиот состав ги заврши квалификациите со пласман на третото место во групата, но и само со позитивни впечатоци од турнирот во Израел.

За разлика од претходните два натпревари, против Португалија и Израел, третиот дуел против силната Германија се играше со многу поени. Предводена од расположените Гаврилоска и Гивенс на почетокот, а потоа и прецизните шутеви на Славица Димовска, Македонија ја заврши првата четвртина со предност од 21-13. Димовска постигна своја втора тројка на самиот старт на втората четвртина кога нашиот состав стигна до први двоцифрени, а воедно и највисоки на натпреварот 24-13. Сепак, иако избраничките на Горан Јовановиќ водеа во текот на целото прво полувреме, во последните три минути Германија предводена од Скубала направи серија од 12-2 и на полувреме замина со водство од 36-35.

Генерално кош-за-кош се играше во второто полувреме, а Германија беше тимот кој во поголемиот дел имаше благо едноцифрено водство. Димовска имаше свој шутерски ден, погодувајќи 7 тројки на средбата, а одлична помош во нападот доби и од сите останати кошаркарки од првата петорка. На спротивната страна, Скубала, Фикиел и Брајтрајнер беа највпечатливи, во далеку подолгата ротација на германскиот состав. На две минути до крај, со тројката на Скубала и реализираните слободни на Менц, Германија поведе со 75-69, но веднаш по тајм-аутот на нашиот селектор, Ана Тантуровска и Славица Димовска постигнаа две брзи тројки и изедначија на 75-75. И двете екипи имаа неколку шанси за поени за победа во завршницата, но не успеаја да реализираат со што мечот замина во продолженија.

Иако со поените на Гаврилоска и Гивенс, Македонија поведе со 81-78 и 83-80 во продолжението, Димовска ја заработи петтата лична грешка, по што Германија во последните две минути од продолжението постигна 7 поени во низа, за конечна победа од 87-83.

Славица Димовска со 27 поени беше најпрецизна во нашиот тим, додека 20 поени со 8 скокови и 6 асистенции додаде Криси Гивенс. Моника Гаврилоска оствари уште еден дабл-дабл со 13 поени и 14 скокови, а на Елена Раденковиќ и недостасуваше само еден скок за таков учинок, завршувајќи го мечот со 13 поени и 9 скокови. Реализатор во нашиот тим беше и Ана Тантуровска, која постигна 10 поени. Статистика од натпреварот.

Ова беше последниот натпревар на нашата женска репрезентација на квалификациите за Евробаскетот 2015 година, кои ги завршија со една победа и два порази на третото место на табелата. И покрај тоа што нашите девојки не успеаја да обезбедат пласман во полуфиналето од оваа фаза на квалификациите, останува да се памети само позитивен впечаток од играта, борбеноста и желбата на квалификацискиот турнир, кој ги потврдува најавите дека подмладената сениорска репрезентација, има светла иднина.