АМСМ: Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани и застои, по наместа влажни коловози. Снежни врнежи со слаб интензитет има на Попова Шапка, Стража и Маврово, но не претставуваат пречка за нормални одвивање на сообраќајот.

АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација и на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.