Победа за ракометарите на Охрид 2013 против Пелистер

Ракометарите на РК Охрид 2013 забележаа уште една победа во ВИП македонската ракометна Суперлига. Овој пат, на домашен терен охридската екипа го победи Пелистер со резултат 22:21.

Во Спортската сала „Билјанини Извори“, Охрид и Пелистер одиграа мошне интересен натпревар. Иако Охрид 2013 водеше во текот на целиот натпревар, сепак гостите успеваа да ја одржуваат резултатската неизвесност. Првото полувреме заврши со резултат 9-7 за РК Охрид 2013.

Во второто полувреме повторно одлична игра на Охрид 2013, но и ракометарите на Пелистер знаеа и тоа како да возвратат. На моменти охридските ракометари имаа водство од три голови, а Пелистер успеваше да го намалува резултатот, па дури и да изедначува. До крајот на натпреварот Охрид 2013 повторно дојде во водство кое го задржа и со резултат 22:21 успеа да го совлада Пелистер.