ММДЧП им честита на Македонците за одбраната на Македонија и за неприфаќањето на Тиранската платформа

Македонското меѓународно движење за човекови права им честита на Македонците, од сите политички партии, затоа што заедно застанаа во одбрана

повеќе...

ММДЧП бара македонските спортисти да одбијат да дефилираат на Олимпијадата во Рио зад буквата „Ф“

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) бара од македонските спортисти да одбијат да дефилираат на Олимпијадата во Рио позади буквата

повеќе...

Коѕиас и Нимиц разговараа за спорот за името и за мерките за градење доверба

Шефот на грчката диломатија, Никос Коѕиас, се сретна со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. На вчерашната средба во Луксембург,

повеќе...

Попоски: Во Атина нема желба да се реши наметнатиот спор за името

Неприфатливо, неразумно и надвор од основниот принцип за почитување на меѓународното право, ја оцени министерот за надворешни работи на Република

повеќе...

Попоски: Нема желба и мотивираност кај Атина за придвижување на разговорите за името

Најрелевантен е исказот на самиот посредник амбасадорот Метју Нимиц кој кажа дека нема некакви поместувања или новости. Искажа желба да

повеќе...

Здружение „Христо Узунов“: Ја поздравуваме иницијативата за промена на името на кејот во Охрид

Здружението „Христо Узунов“ ја поздравува иницијативата на локалните власти конечно да се промени името на кејот во Охрид и да

повеќе...