„ТАВ“ промовира нов лет од Охрид до Цирих со „Германија флуг АГ“

Предводени од маркетинг-одделот во Истанбул, „ТАВ Аеродроми“ ги заврши преговорите со швајцарската авиокомпанија „Германија флуг АГ“ за воведување директни редовни

повеќе...

„Чех Ерлајнс“ и „ТАВ Македонија“ го реализираа првиот лет од обновената редовна линија Скопје – Прага

Со традиционален поздрав со воден мост, овој петок, рано изутрина „ТАВ Македонија“ посака добредојде на првиот лет од Прага до

повеќе...

Од октомври директна авиолинија Скопје-Доха

Авиокомпанијата „Катар ервејс“ најавува директна авиолинија Скопје-Доха од октомври годинава. Официјален допис за новиот лет авиокомпанијата доставила вчера до македонското

повеќе...

Од идната туристичка сезона чартери Белгија – Охрид со „Томас кук“

Еден од најголемите и најстари тур-оператори во Европа, групацијата „Томас кук“ од идната година официјално почнува да работи и со

повеќе...

Како и каде може да се управува со беспилотно летало на македонското небо?

Владата на Република Македонија, на седницата одржана на 20.01.2015 година донесе Уредба за условите под кои воздухоплов без екипаж може

повеќе...

Потпишан тригодишен договор со „Визер“ за финансиска поддршка за воведување на нови авионски линии

Министерството за транспорт и врски го потпиша договорот со нискобуџетната авиокомпанија „Визер” за финансиска поддршка за воведување на нови авионски

повеќе...