Објавени училиштата кои добија средства за развој и унапредување на мултикултурализам, меѓуетничка интеграција и толеранција

Министерството за образование и наука објавува листа на основни училишта и листа на средни училишта кои добија средства за реализација на активности

повеќе...

Хотел „Аквалина“ – најуспешен хотел во 2016 како „Нова туристичка понуда во хотелиерството“

Министерството за економија на Република Македонија, по повод Светскиот ден на туризмот – 27 септември, на хотелот „Аквалина“ – Охрид,

повеќе...

Канческа-Милевска на снимањето на филмот „Жртва“

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска присуствуваше на снимање клапа од филмот „Жртва“, во режија на Марија Џиџева. Станува збор

повеќе...

Институциите од областа на културата се вклучуваат во хуманитарната акција за помош на загрозените од поплавата

Министерството за култура преку своите институции: театри, музеи, галерии ќе реализира повеќе хуманитарни театарски претстави, концерти, продажни изложби и други

повеќе...

Јолевски: Македонските бранители никогаш нема да бидат заборавени

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски како и делегација од

повеќе...

Министерот Јолевски во Вашингтон на средба со заменик-помошникот секретар за одбрана, Карпентер

За време на работната посета на САД министерот за одбрана Зоран Јолевски покрај останатото во Пентагон оствари средба и со

повеќе...

Средба на Делегација од ПС на НАТО со министерот Чавков

Денес во просториите на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, се оствари средба на Министерот за внатрешни работи на

повеќе...

Отворен комплексот „Македонско село“ – Македонската традиција и култура на едно место

Отворен комплексот „Македонско село“-Македонската традиција и култура на едно место. На отворањето беа присутни претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вицепремиерот Владимир

повеќе...