МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет и Форум на Меѓународниот олимписки комитет

Во периодот 18-21 Мај, Македонскиот олимписки комитет е домаќин на Меѓународниот олимписки комитет и на Европските олимписки комитети на собирот

повеќе...

МОК и МКФ со преноси од натпреварите во организација на МКФ

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, постигна договор со претседателот на Македонскиот Олимписки комитет (МОК) Васил Тупурковски за вршење

повеќе...

Два сребрени медали за Бојан Трајковски на Светските зимски игри на Специјална олимпијада

Во просториите на Македонскиот олимписки комитет, спортскиот директор на МОК, Владимир Богоевски се сретна со Бојан Трајковски, претставник на Република

повеќе...

МОК организира висока обука за напреден спортски менаџмент

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) како и во координација со Националните спортски федерации (НСФ),

повеќе...

Нова поддршка од MOK во насока на развојот на џудото во Македонија

За потребите на Џудо федерацијата на Македонија, Македонскиот олимписки комитет, во соработка со Меѓународната џудо федерација (ИЏФ), го ангажираше ИЏФ

повеќе...

Доделени дипломи за завршена обука за напреден спортски менаџмент (Втора генерација)

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски ги додели дипломите за завршена Обука за напреден спортски менаџмент на 8

повеќе...

МОК обезбеди 40 илјади долари за ракометната репрезентација

Македонскиот олимписки комитет за претстојното Светско првенство во ракомет во Франција (11-29 Јануари 2017 година), за потребите на машката ракометна

повеќе...