Свети литургии по повод празникот Св.Наум Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 2 јули 2017 година (недела), во манастирот „Свети Наум Охридски“ –

повеќе...

Скопјанец крадел од возила на паркинзите кај Св.Наум и кај Музејот на вода

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Д. (30) од

повеќе...

Повредено едно лице во сообраќајка на патот Охрид – Свети Наум

На 17.06.2017 година во 17:40 часот на регионалниот пат Охрид-Свети Наум се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген Голф“

повеќе...

Училиштето во Пештани го чествува својот патрон Свети Наум

По повод патрониот празник на Основното училиште „Св.Наум Охридски“ во Пештани, утре, недела, ќе се одржи свечена прослава и осветување

повеќе...

Акција за расчистување на магистралниот пат Охрид-Свети Наум

По налог на општинскиот инспекторат ЈП „Охридски Комуналец“ повторно организира акција за расчистување на расфрланиот отпад околу магистралниот пат Охрид-Св.Наум.

повеќе...

Расчистен манастирскиот комплекс „Свети Наум“

По барање на Дебарско-кичевската епархија екипите на „Охридски Комуналец“ денеска уште од раните утрински часови пристапија кон расчистување на туристичко-манастирскиот

повеќе...

Света архиерејска литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“

Денес (четврток), во манастирот „Свети Наум Охридски“, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец“,

повеќе...

Ќе се служи празнична вечерна богослужба по повод празникот „Св.Наум Охридски“

По повод манастирската слава на манастирот „Свети Наум Охридски“, Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека вечерта на 2

повеќе...

Репортажи за Македонија ќе се снимаат за холандското ТВ шоу “Channel 3 Travels”

Согласно програмските активности за 2014 година, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот започна соработка со холандската јавна радиодифузна асоцијација

повеќе...