Литургии за Св. Петка и Св.Климент Охридски и Св.вмч. Пантелејмон

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека утре, 08. август 2017 година (вторник), во 08:45 часот ќе се

повеќе...

Непознати лица краделе дрва со моторна пила и два коњи во близина на изворот Свети Наум

Вчера околу 17:00 часот, во близина на изворот Свети Наум кај м.в. „Војтино“, од страна на полициски службеници од ПС

повеќе...

Верниците масовно се упатуваат во манастирот Св. Наум

Од вчера попладне река верници се упатуваат во манастирот Св.Наум, палат свеќи, се молат за здравје и среќа и се поклонуваат пред

повеќе...

Вечерна богослужба и света литургија за празникот Св. Наум Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 2-ри јули(сабота), во манастирот „Свети Наум Охридски“ – Охрид

повеќе...

Чешкиот претседател воодушевен од убавините на манастирскиот комплекс Св.Наум

По официјалното отворање на македонско – чешкиот бизнис форум што денеска се одржува во Охрид, градоначалникот Никола Бакрачески во улога

повеќе...