„Златна петорка“ – филмот за ликвидираните струмички студенти во петок премиерно во Охрид

Македонскиот игран филм „Златна петорка“ по домашната премиера во Скопје и светската во Лондон, во петок ќе ја има и

повеќе...

Дипломи за втората генерација магистри од подружницата на Универзитетот „Франклин“ во Македонија

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски присуствуваше на свеченото доделување дипломи на втората генерација магистри на Франклин Универзитетот

повеќе...

Ќе се набавуваат по 50 машини за перење и сушење за студентските домови

Педесет професионални машини за перење и исто толку машини за сушење со капацитет до 10 килограми, ќе се набават за

повеќе...

Ристовски: Заврши комплетната замена на лифтовите во студентските домови

Заврши комплетната замена на старите лифтови со нови во студентските домови во Скопје за што Министерството за образование инвестираше 15

повеќе...

Ќе се вработат најдобрите 100 студенти од државните универзитети

Вработување на 100-те најдобри студенти на додипломски студии, вети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во месец февруари најавувајќи пакет мерки

повеќе...

Студенти тутори ќе држат часови на ученици од основните и средните училишта

Министерството за образование и наука интензивно работи на подготовките за имплементација и реализација на нов проект наречен Интерактивен портал за

повеќе...

Стипендии за студирање на најдобрите 100 светски универзитети

Шеста година по ред Министерството за образование и наука доделува стипендии за сите студенти коишто ќе се запишат на прв,

повеќе...