Градоначалникот на македонско-чешкиот форум: Охрид и Македонија ги имаат сите предуслови за равој на успешни бизниси

Градоначалникот Никола Бакрачески во улога на домаќин се обрати на македонско – чешкиот бизнис форум што денеска се одржува во

повеќе...

Основното училиште во Оровник добива нов лик

Градоначалникот на Општина Дебрца, Игор Трајкоски изврши увид врз градежните активности кои се одвиваат околу реконструкцијата на Основното училиште во

повеќе...

Симфони Солушнс – холандска инвестиција во ИТ секторот

Холандската ИТ компанија за висококвалитетни софтверски решенија Симфони Солушнс од денеска и официјално започна со работа во Македонија. Засега вработува

повеќе...

Во запуштените капацитети – инвестициски бум

Политиките за привлекување странски инвестиции даваат резултат. Во Македонија влегуваат компании кои вложуваат во запуштените капацитети, во загубарите, во рудниците

повеќе...

Тодоров: Се инвестираат над 200 милиони евра во здравството

Интегрален текст од прес конференција на Никола Тодоров, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ „Почитувани Во 2014 европскиот здравствен потрошувачки

повеќе...

Италијанскaта групација „Витило“ отвори втор погон во Бунарџик, планира и трет

Генералниот директор на „Витек Македонија“, Антонио Витило, компанијата предвидува и трета инвестиција наредната година со што вкупното вложување ќе се

повеќе...

Индустриски бум – со новите инвестиции над 5.000 нови работни места

Италијанската компанија Кондево во Штип, Гентерм и Акомпласт во Прилеп, Леар во Гостивар, ОДВ електрикс во Охрид и Струга, градат

повеќе...