Кривична пријава за жител од Лешани кој ја претепал својата жена

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против

повеќе...

Сите патишта водат кон манастирот „Сите Светии – Си Свети“ во Лешани

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот посветен на Сите Светии, во народот познат како Сисвети. Манастирот „Сите Светии“ кој се

повеќе...

Културниот дом во Лешани прераснува во Основно училиште

Градоначалникот на Општина Дебрца, Игор Трајкоски беше во работна посета во селото Лешани каде интензивно се работи на санацијата на

повеќе...

Во тек е реконструкција на локалнот пат од Злести до манастирот „Сите Свети” во Лешани

Деновиве започнаа  градежните активности во врска реконструкцијата на локалниот пат што го поврзува селото Злести со манастирот „Сите Свети” во

повеќе...

Градоначалникот Трајкоски ќе оствари средби со жителите на Велмеј и Лешани

Се известуваат жителите на селата Велмеј и Лешани дека Градоначалникот на општина Дебрца, Игор Трајкоски ќе оствари средба со жителите

повеќе...

Масовно одбележан празникот „Сите Светии – Си Свети“ во Лешани

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот посветен на Сите Светии, во народот познат како Сисвети. Манастирот „Сите Светии“ кој се

повеќе...