Света литургија за празникот Преподобен Прохор Пчински и Пренос на моштите на Св.Јован Рилски

Утре 1ви ноемрви (среда), во манастирот „Св.Климент и Св.Пантелејмон“, Плаошник – Охрид, со почеток во 8:45 часот ќе се служи

повеќе...

Верниците се упатуваат кон пештерната црква „Св.Стефан“

По повод празникот „Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан“ и манастирската слава на манастирот „Свети

повеќе...

Вечерна богослужба и света литургија за празникот Свети Стефан

По повод празникот „Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан, вечерва во манастирската црква „Свети Стефан“,

повеќе...

Вечерна богослужба и света литургија за празникот Св.бесребреници Козма и Дамјан

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 14. Јули 2017 година (петок), во манастирот „Св. Козма и Дамјан

повеќе...

Празникот Св.Недела ќе се одбележи во црквата посветена на оваа маченичка во Коњско

По повод празникот посветен на Светата Великомаченичка Недела, на 19ти јули (среда), во црквата Св.Недела, Долно Коњско, Охрид Црковниот одбор

повеќе...

Отслужена утрена со канон и литургија за опасност од земјотрес во црквата Св.Никола

По повод серијата земјотреси кои го зафатија охридскиот регион, денес во црквата Св. Никола, Долна Влашка Маала беше отслужена утрена

повеќе...

Утре во црквата Св.Никола ќе се служи света божествена литургија против земјотресение

По повод серијата земјотреси кои го зафатија охридскиот регион, утре, 9ти јули (недела), во црквата Св. Никола, Долна Влашка Маала

повеќе...

Свети литургии по повод празникот Св.Наум Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 2 јули 2017 година (недела), во манастирот „Свети Наум Охридски“ –

повеќе...

Верниците масовно се упатуваат кон манастирот Св.Еразмо Охридски

По повод празникот посветен на Светиот свештеномаченик Еразмо Охридски вечерва во манастирот Св.Еразмо Охрид се служеше празнична вечерна богослужба, на

повеќе...