Верниците се упатуваат кон манастирот „Пресвета Богородица“ во Калишта

Во манастирот „Пресвета Богородица“ во струшкото село Калишта денеска се одбележува големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица – Мала

повеќе...

Празникот Илинден одбележан во манастирот „Св. пророк Илија“ – Мешеишта

Големиот македонски празник Илинден, денес се одбележа и во манастирот „Св. пророк Илија“ во с. Мешеишта, општина Дебрца. Голем број

повеќе...

Свети литургии по повод празникот Св.Наум Охридски

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 2 јули 2017 година (недела), во манастирот „Свети Наум Охридски“ –

повеќе...

Отслужена литургија за Петковден во манастирот Св.Петка – Велгошти

Денес, по повод празникот посветен на Преподобната Параскева –  Петка (Петковден), во манастирот „Св. Петка“ во Велгошти, Охрид, беше отслужена света

повеќе...

Верниците се поклонуваат пред чудотворната икона на Богородица во Калишта

Во манастирот „Пресвета Богородица“ во струшкото село Калишта денеска се одбележува големиот христијански празник Рождество на Пресвета Богородица – Мала

повеќе...

Во недела осветување на новоизградените конаци во манастирот Св. Стефан

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 4ти септември(недела), во црквата „Свети вмч. Ѓеоргиј“ – Охрид, ќе се

повеќе...

Продолжува конзервацијата на фрескоживописот во црквата „Св. Никола“ во с. Манастир, Мариово

Во рамките на конзервацијата и санацијата на ова вредно културно наследство од византискиот период која се одвива во неколку фази,

повеќе...

Верниците масовно се упатуваат кон пештерната црква „Св.Стефан“

По повод празникот „Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан“ и манастирската слава на манастирот „Свети

повеќе...

Вечерна богослужба и света литургија по повод празникот Св.Стефан

По повод празникот „Пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан“ во манастирот „Св. Стефан“ – Охрид утре (недела) со почеток

повеќе...