Осветен храмот „Воскресение Лазарево“ во Охрид

Денес на денот кога го прославуваме споменот на преп. Пелагија, преп. Таиса и на св. мч-чка Пелагија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски

повеќе...

Осветување на црквата Лазарево Воскресение градски гробишта – Охрид

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на ден 21. октомври 2017 година (сабота), ќе се осветува

повеќе...

50 години автокефалност на МПЦ–ОА и 50 години од формирањето на Дебарско–кичевската епархија

Македонска православна црква Охридска архиепископија Дебарско–кичевската епархија Охрид, со особена чест ги известува своите православни верници дека на 17 септември

повеќе...

Отслужена литургија на Плаошник по повод празникот Светиот апостол Тимотеј

Денес на празникот Светиот апостол Тимотеј, а по повод именденот на Митрополит Тимотеј, во манастирот „Св.Климент и Пантелејмон“ на Плаошник

повеќе...

Светиот свештеномаченик Кипријан и девицата Јустина

Светиот свештеномаченик Кипријан и девицата Јустина Кипријан се досели од Картагена во Антиохија, каде што живееше и Јустина со родителите

повеќе...

Светите маченици Давид и Константин

Светите маченици Давид и Константин Христијански кнезови од Аргвент. Беа осудени на смрт за Христа во Имеретија од калифот Емил-ел-Муменим

повеќе...