Скопјанец крадел од возила на паркинзите кај Св.Наум и кај Музејот на вода

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Д. (30) од

повеќе...

Осмоодделенци од „ОУ „Живко Чинго“ во посета на НУ Музеј „д-р Никола Незлобински“ Струга

Во рамки на програмата по предметот Биологија, учениците од осмо одделение од ОУ „Живко Чинго“- Велгошти, заедно со наставничката, Маја

повеќе...

НУ Музеј „д-р Никола Незлобински“ – Струга ќе го одбележи Меѓународниот Ден на Музеите

И оваа година НУ Музеј „д-р Никола Незлобински“ – Струга го одбележува Меѓународниот Ден на Музеите заедно со други музеи

повеќе...

Македонскиот накит низ вековите на изложба во Археолошкиот музеј

По повод Меѓународниот ден на жената, Археолошкиот музеј на Македонија денеска ќе ја отвори за јавност изложбата „Накитот низ вековите

повеќе...

Интензивно тече проектот за ентериерно уредување во Музејот на Робевци во Охрид

Во рамките на проектот кој е дел од програмата на Владата за обнова на поставките во музеите низ Република Македонија,

повеќе...

Државниот секретар Шехаби присуствуваше на Меѓународниот фестивал на културата и уметноста во Бурса

Државниот секретар во Министерството за култура на Република Македонија, Бехиџудин Шехаби, по покана на градоначалникот на Бурса, Реџеп Алтепе, присуствуваше

повеќе...