Македонија и Русија продолжуваат со интензивна и успешна културна соработка

Во срдечна и пријателска атмосфера, министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски го прими амбасадорот на Руската Федерација во

повеќе...

Градоначалникот Бакрачески се сретна со рускиот директор на Федералната агенција за туризам Корувкин

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески денеска во Москва оствари работна средба со директорот на Федералната агенција за туризам на Руската

повеќе...

Концерт на рускиот пијанист Питер Лаул на „Охридско лето“

Во Црквата Св.Софија – Охрид, вечерва во 21 часот концерт ќе одржи рускиот пијанист Питер Лаул, во рамки на програмата на

повеќе...

Руските туристи со препорака: Посетете го Охрид и хотелот „Аквалина“

Група туристи од Русија престојува во Охрид, односно во хотелот Аквалина кој се наоѓа во туристичката населба Св.Стефан. Гостите беа пречекани со

повеќе...

Делегација на општина Охрид во посета на неколку градови во Русија

Делегација на општина Охрид, составена од заменик градоначалникот Ангел Јанев, советникот Јован Стојаноски и Горан Устијаноски, капетан од Охридската капетанија

повеќе...