Македонското меѓународно движење за човекови права се сретна со американскиот Стејт департмент

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со релевантни претставници на американскиот Стејт департмент

повеќе...

Иванов-Обама: Потврдена поддршката од САД за стратешките цели на Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во Њујорк присуствуваше на приемот, што за учесниците на 71. Генерално Собрание на

повеќе...

Македонци од САД пријавиле измама за авиобилети за повеќе од 270.000 денари

Двајца Македонци кои живеат во Индијана, САД, пријавиле во прилепската полиција дека се измамени од сопственичката на туристичката агенција „Сториа

повеќе...

Јолевски побара поддршка од стратешкиот партнер САД за интеграција на Македонија во НАТО

Република Македонија е нераскинливо поврзана со НАТО и има целосна поддршка од Соединетите Американски Држави на патот кон полноправно членство

повеќе...

Јолевски: Соработката со САД на високо ниво, Македонија заслужува итен прием во НАТО

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски во текот на вчерашиот ден имаше настап на тркалезна маса во Комитетот

повеќе...

Средби на премиерот Груевски со Сешн и Берсин во Вашингтон

Во рамките на еднодневната посета на Соединетите Американски Држави, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, оствари средби со

повеќе...

Испратени првите двајца питомци од Воената академија на школување во универзитетот „Норвич“ во САД

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска во Министерството оствари средба со првите двајца питомци од Воената академија

повеќе...

Одбранбени консултации САД – Македонија

Интеграција во НАТО, реформски процеси во одбраната, билатерална соработка и ангажман во мировни операции предводени од Алијансата и Обединетите Нации,

повеќе...