Потпишана спогодба за заштита на посетители помеѓу Националните бироа за осигурување на Македонија и Словенија

Спогодбата за заштита на посетители, која денес беше потпишана во Скопје, меѓу Националното биро за осигурување на Македонија и Националното биро за

повеќе...

Наставници од ОУ „Григор Прличев” во едукативна посета на ОУ „Песница” – Марибор, Р. Словенија

Во периодот од 14-18 март оваа година, наставници од ОУ „Григор Прличев”- Охрид, предводени од директорката Силвија Мојсовска го посетија ОУ

повеќе...

Претседателот на СДСМ Заев и „Вистината за Македонија“ во Словенија

На барање на угледниот Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии (IFIMES), во Љубљана, Словенија, претседателот на СДСМ, Зоран Заев

повеќе...

Во Охрид се отвори конзулатот на Р.Словенија во Р. Македонија

На пригодна свеченост на која присуствуваа градоначалникот Никола Бакрачески , амбасадорот на Р. Словенија во Р. Македонија ,Н.Е. Бранко Раковец,

повеќе...

Договор за полициска соработка меѓу Македонија и Словенија

Во текот на вчерашниот ден министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска оствари билатерална средба со министерката за внатрешни работи

повеќе...

Претседателот Иванов се сретна со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во Доха

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Доха, Катар имаше неформална средба со Претседателот на Република Словенија, г.

повеќе...

Претседателот на СДСМ Заев се сретна со амбасадорот на Словенија Бранко Раковец

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска оствари средба со амбасадорот

повеќе...

Студиска посета на полициски едукативни центри во Република Словенија

Програмската канцеларија на Советот на Европа во рамките на проектот „Јакнење на капацитетите на органите за спроведување на законот за

повеќе...