МЕПСО ја модернизираше опремата во 110/x kV ТС „Струга“ пред грејната сезона

МЕПСО изврши ревитализација на високонапонска опрема во 110/x kV трансформаторска станица „Струга“ и со тоа го зголеми нивото на доверливост

повеќе...

ДЗС: Во октомври 72,7 отсто од потрошената струја е од домашни извори

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2016 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 640

повеќе...

Невреме во Албанија – исклучена струја, поплавени куќи, блокирани автопатишта

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија

повеќе...

Андреевски: Се увезува поскапа струја за неверојатни 41.7 проценти

Претседателот на Комисијата за енергетика, Митко Андреевски, денес во изјава за медиумите истакна: „Во земјава се увезува струја поскапа за неверојатни 41.7

повеќе...

Финансиска помош за подмирување на долгот за електрична енергија во ОУ „Григор Прличев“

Актуелното локално раководство е континуирано посветено на решавање на проблемот со неисплатена електрична енергија на ОУ „Григор Прличев“ кон ЕВН

повеќе...

Во ноември минатата година потрошени 682.684 МWh електрична енергија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2015 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува:

повеќе...

Пуштен во употреба нов далекувод за енергетско поврузање на Македонија и Србија

Нов 400-киловолтен далуковод во должина од 70 километри кој ги поврзува преносните електросистеми на Македонија и Србија на потегот Штип

повеќе...