Од ноќеска започнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, ноќеска по полноќ во 2 часот почнува летното сметање на времето што ќе трае до последната недела на октомври годинава.  Преминувањето од зимско на летно сметање на времето и обратно првпат е забележано во 1916 година во државите на северот на Европа и сега се практикува во 70 земји. Во западна Европа поместувањето на стрелките на часовникот е воведено на почетокот на 70-тите години на минатиот век со образложение дека се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда на електрична енергија, се…

повеќе...

Затворен летниот камп „Ја сакам Македонија – 2016

Денеска во хотелот „Десарет” во Охрид, беше затворен овогодинешниот Летен камп „Ја сакам Македонија – 2016“, којшто во организација на Министерството за надворешни работи се одржa од 14-ти до 21-ви август. На кампот учествуваa деца на училишна возраст од Заедниците на Македонците во соседството и регионот и истиот е дел од поширокиот владин проект „Далеку, а блиску“ за приближување на сите лица кои имаат македонско потекло, а особено најмладите, и создавање долгорочни врски меѓу нив. Присутните ги поздрави вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, кој говореше за улогата…

повеќе...

Охрид домаќин на Алтернативно лето (Ало 2)

Утревечер на скејт паркот во Охрид во организација на Центарот за интегриран развој, а со поддршка на општина Охрид ќе се одржи несекојдневен настан на алтернативна музика и екстремен спорт „Алтернативно Лето Охрид “(АЛО 2). На скејт и БМХ натпреварот ќе учествуваат најмалку 50 натпреварувачи од Македонија и регионот. Покрај натпреварувачки карактер случувањето вклучува и забавен дел со водител и музика. За најдобрите предвидени се соодветни награди. По завршување на натпреварувачкиот дел ќе се одржи фестивал на отворено со настап на познати имиња од алтернативната сцена од Македонија и регионот:…

повеќе...

Гужва и преполни плажи во Охрид

Деновиве Охрид е преполн со гости. Метеж во сообраќајот, полни плажи и угостителски објекти се показател дека Охрид е во шпицот на туристичката сезона. Убавото и топло време ги наполни охридските плажи, а навечер полни се чаршијата, шеталиштата и летните бавчи во градот. Зголемената посетеност е резултат и на одржувањето на голем број концерти и настапи на познати музички имиња од земјава и странство. WebOhrid

повеќе...

Убавините на Охрид објавени во весникот Лос Анџелес Тајмс

Денес, во весникот Лос Анџелес Тајмс, објавени се неколку стории за Охрид, напишани од Марго Фајф, која го посетила Охрид во мај оваа година. Во категоријата патувања, во првиот прилог „Go wild, civilly“ таа читателите најпрво ги запознава со историјата на Македонија, како крстопат на цивилизациите од Истокот и Западот низ времето. Потоа ја препорачува Македонија како безбедна и пријателска земја која вреди да се посети. Воодушевена е од природата, каде што и самата се уверила со неколку активности како што се пешачење, планинарење, лесно искачување по карпи, посета на пештери, а сето…

повеќе...

Невреме со дожд, град и ветер го зафати Охрид

Попладнево Охрид го зафати кратко невреме проследено со пороен дожд, град, ветер и грмежи. Како што најавија од УХМР, во попладневните часови, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи, засилен ветер со услови за појава на град. Според синоптичарите, повеќе врнежи ќе има во вечерните и во ноќните часови кон сабота, особено во северните делови од земјата, каде на одредени места се очекува да наврнат повеќе од 25 литри дожд на еден квадратен метар. WebOhrid

повеќе...

Успешна реализација на седмиот Летен кампус

Со реализацијата на показната тактичка вежба „Сеопфатен пристап на операциите за поддршка на мирот“, денеска на армискиот полигон „Криволак“ заврши седмиот Летен кампус, на кој учествуваа околу 300 питомци и студенти од 13 држави. По тој повод, заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, посочи дека претставува чест да се биде на овој настан и да се види како 13 различни култури и нации зборуваат еден заеднички јазик. „Питомците го зборуваат јазикот на лидерството и јазикот на соработката. Тие се идните лидери на своите земји, кои ќе претставуваат мост…

повеќе...

Започна летниот режим за сообраќај

Од 1.јули до 31.август 2016 година, се применува летниот режим за одвивање на сообраќајот. Режимот на сообраќај е регулиран согласно со Одлуката за организирање на режимот на сообраќај на дел од територијата на општина Охрид, донесена на седницата на Советот на општината, одржана на 28.06.2016 година. ОДЛУКАТА ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ НА РЕЖИМОТ НА СООБРАЌАЈ НА ДЕЛ ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА OПШТИНА ОХРИД ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ТУКА…

повеќе...

Претседателот Иванов на отворањето на Демирхисарско културно лето

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на одбележувањето на 1100 годишнината од упокојувањето на свети Климент Охридски, денеска присуствуваше на свеченото отворање на „Демирхисарско културно лето 2016″, кое се одржа во комплексот на манастирот „Св. Јован Претеча” во село Слепче. Во рамки на денешната манифестација беше претставена богата културно – уметничка програма, сценско – драмски адаптации, поетски читања, фолклорни настапи, актерски претставувања, хорско пеење, како и беседа по повод 1100 годишнината од упокојувањето на свети Климент Охридски. Македонскиот претседател присуствуваше и на свечената aрхиерејска литургија која се…

повеќе...

Повеќе од 10 артисти ќе се запишат во програмата за 30 и 31 јули на плажата Парк во Охрид

GREEN BEACH FESTIVAL, грандиозниот фестивал на електронската музика и годинава е подготвен да ги пречека илјадниците фанови желни за незаборавна забава со врвните светски диџеи на брегот на плажата Парк во Охрид. Во организација на Password Production и Octopussy Entertainment, седмото издание на Green Beach Festival ќе се одржува два дена и со повеќе светски етаблирани артисти кои покрај претставниците на домашната електронска музичка сцена ќе ја предводат програмата на 30 и 31 јули. Првиот светски познат гостин кој го потврди својот настап на 30 јули на Green Beach Festival…

повеќе...