Концерт на Данила Јефремов и Иван Калатај во Охрид

Утре со почеток во 19:00 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се одржи концерт на руските уметници – лауреатите Данила Јефремов (кларинет) и Иван Калатај (фортепиано). Концертот е во организација на Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија, Санкт-Петербуршкиот Дом на музиката и Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, со поддршка на Министерството за култура на Руската Федерација и Россотрудничество. „Амбасада на мајсторството“ е исклучителен проект на Санкт-Петербуршкиот Дом на музиката и руската државна агенција Россотрудничество, кој е започнат во 2012 година и се реализира…

повеќе...

Етно составот Езерки и оркестарот 7/8 ќе одржат мини турнеја во неколку градови во Македонија

Женскиот вокален етно состав Езерки и оркестарот 7/8, како дел од Хрватско-македонското друштво од Загреб, Република Хрватска, во организација на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија, ќе одржи мини турнеја во неколку градови во Македонија. Работејќи повеќе од 22 години, етно составот Езерки и оркестарот 7/8 ја негуваат македонската традиционална и староградска музика. Првиот концерт ќе се одржи во Тетово на 15 септември. Вториот концерт ќе се одржи во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ – Охрид на 16 септември со почеток во 19:30 часот, каде воедно ќе биде прикажан…

повеќе...

„Нови бои на минатото“- концерт на саксофон и хармоника на Охридско лето

Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Концертот „Нови бои на минатото“ насловен како и нивниот прв албум, ќе донесе дела од Хендл. Григ, Пендерецки, де Фала, Барток и Пиацола, сите аранжирани за саксофон и хармоника од дуото. Од нивното формирање во 2013 година, дуото веднаш станува впечатливо во светот на класичната музика, што резултира со бројни концерти насекаде низ светот. Во минатата сезона остваруваат повеќе од 80 настапи…

повеќе...

Концерт во чест на Св. Кирил и Методиј во црквата Св. Софија

Како дел од чествувањата на Св. Кирил и Методиј, во црквата Св. Софија во Охрид, на 27-ми мај (сабота) ќе се одржи концерт на растечка генерација македонски пијанисти. Концерот ќе се одржи под уметничко раководство на проф. д-р Ана Гацева и проф. м-р Даниел Чуркоски. Во рамки на концертот, воведна реч ќе има проф. д-р Димитар Пандев, а ќе настапат и актерот Јован Цветкоски и сопранот Галина Куценко. Во сабота во 19:00 часот ќе биде положено свежо цвеќе пред споменикот на Св. Кирил и Методиј во градскиот парк, а во 19:30 часот…

повеќе...

Концерт на „Трио Џентлмен“ пред охриѓани

Македонската класична сцена дефинитивно доби големо освежување со појавата на триото „Џентлмен“ кои се вистинска вокална атракција. По повод големиот Христијански празник ВЕЛИГДЕН, охриѓани ќе може да уживаат во нивниот музичко вокален перформанс. Пред повеќе од две години на македонската музичка сцена се промовираше новиот музички состав „Џентлмен“ составен од три врвни профеионални оперски вокала: Дејан Стоев – тенор, Кристијан Антовски – баритон и Дарко Нешковски – тенор кои иако млади се музички потковани со веќе изграден стил и одредено искуство во водите на класичната музика. Она што фасцинира е…

повеќе...

Охриѓани уште еднаш ја искажаа хуманоста на концертот „Во потрага по изгубените насмевки“

Да се биде хуман во ова време на невреме во кое живееме, можеби за некого е тежок избор, но, не и за Охриѓани кои вчера ја исполнија големата сала во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид и беа дел од хуманитарниот концерт „Во потрага по изгубените насмевки“ во организација на еден од шесте тимови на млади на ПХВ-ЦКА (Промоција на хумани вредности-Црвен крст во акција). Сплотени како еден, младите волонтери на Црвен крст Охрид, талентирани пејачи, музичари, танчери, актери, заедно со публиката пулсираа во ритамот на хуманоста и младоста…

повеќе...

Вечерва хуманитарен концерт „Во потрага по изгубените насмевки“

Волонтерски тим на млади на ЦКА-ПХВ програмата при Црвен крст Охрид под мотото „Во потрага по изгубените насмевки“ ќе организираат хуманитарен концерт кој ќе се одржи вечерва (понеделник, 10.04.2017) со почеток во 20:00 часот во НУЦК „Григор Прличев“, а со цел средствата од продадените влезници и од донациите во собирните каси на Црвен крст Охрид ќебидат наменети за помош на самохрана мајка од Охрид со две малолетни деца. На концертот учество ќе земат повеќе талентирани млади од Охрид, а дополнително за убавата атмосфера ќе се погрижат Студиото за танц „Соната“…

повеќе...

Во Охрид ќе се одржи хуманитарен концерт „Во потрага по изгубените насмевки”

Во понеделник, со почеток во 20:00 часот во Центарот за култуа „Григор Прличев“ Охрид, ќе се одржи хуманитарен концерт „Во потрага по изгубените насмевки” кој е во организација на волонтерите на ЦКА-ПХВ програмата при Црвен крст Охрид. На концертот ќе учествуваат повеќе талентирани млади од Охрид а дополнително за убавата атмосфера ќе се погрижат Студиото за танц “Соната” и стенд-ап комичарот Никола Тодороски. Собраните средства од хуманитарниот концерт (влезница чини 50 денари) ќе бидат наменети за да се помогне на самохрана мајка од Охрид со две малолетни деца. Програмата Црвен…

повеќе...

Божиќен концерт со прочуениот виолинист Џулијан Рахлин

На 7 јануари, по повод еден од најголемите христијански празници Божик, Македонската филхармонија, со поддршка на Министерството за култура, го одржа традиционалниот Божикен концерт на кој како солист, но и како диригент, се претстави светски познатиот виолинист Џулијан Рахлин. На програмата на овој концерт, кој со силен аплауз и овации беше поздравен од страна на публиката, беа виенски маршеви, романтични увертири, популарни танци… Џулијан Рахлин е еден од највозбудливите и најпочитуваните виолинисти на нашето време. Во последните 27 години, тој ја маѓепсува публиката низ целиот свет со неговиот исклучително богат…

повеќе...

Голем успех на Владимир Василевски-Четкар на азиската турнеја

Во рамките на првиот дел од големата азиска турнеја Четкар и неговиот септет одржаа концерт на отворањето на еден од најголемите џез-фестивали во Азиjа и во светот „Интернационален Јарасум џез-фестивал“ (Jarasum International Jazz Festival), а имаа и настапи на „KF Sheonggyecheon Music Festival“ во Сеул … Во текот на декември, македонскиот џез-музичар Владимир Василевски-Четкар со неколку концертни настапи ја продолжува својата азиска турнеја која се одржува со поддршка од Министерството за култура. На 4 декември Четкар настапува на Интернационалниот Пенанг џез-фестивал во Малезија, на 10 декември ќе одржи концерт во…

повеќе...