Македонија ќе произведува муниција и лично наоружување за НАТО

Во Македонија почнува изградбата на најсовремена фабрика за оружје, муниција и опрема. Американската Броудстоун Дифенс денеска и официјално го означи почетокот на инвестицијата вредна пет милиони долари во месноста Барбарос, кај Македонски Брод, каде на 10 хектари е предвидено да има пет хали за производство, една административна зграда и дел за складирање. Реализацијата на проектот треба да заврши до крајот на мај идната година кога ќе стартува и тест-производството, а редовното производство се очекува од јули 2017. Вработени ќе бидат повеќе од 200 лица. Како што рече министерот за одбрана…

повеќе...

Заврши ревитализацијата на манастирскиот комплекс „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Со пригодна свеченост денеска беше одбележано завршувањето на седумгодишниот проект за конзервација и ревитализација на манастирскиот комплекс „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид. Станува збор за исклучително важен проект спроведен со грант на Фондот за културна заштита на Амбасадата на САД, со кој е возобновен сјајот на еден од најзначајните средновековни споменици во Република Македонија, но и еден од најрепрезентативните споменици на византиската уметност во светски рамки. Kонзерваторскитe зафати се изведени со највисоки конзерваторски стандарди и со примена на најсовремени техники и материјали. Поставен е и нов покрив, нов дренажен систем,…

повеќе...

Македонија и Босна и Херцеговина заедно кон иста цел – мирен, безбеден и просперитетен регион

Република Македонија и Босна и Херцеговна се две пријателски земји кои имаат една цел, а тоа е мир, безбедност, просперитет за целиот регион, заклучија на денешната средба во Сараево, министрите за одбрана на Македонија и на БиХ, Зоран Јолевски и Марина Пендеш. На средбата, министерот Јолевски кој е во официјална посета на БиХ, истакна дека двете земји имаат заедничка иднина, а тоа е членство во НАТО – Алијансата и Европската Унија. „За нас како држава нема сомнеж дека само интегриран Балкан може да придонесе кон безбедноста на целиот континент, факт…

повеќе...

Средба на министерот Спасовски со амбасадорот на Полска

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со амбасадорот на Република Полска Н.Е. Јацек Мултановски. На средбата двајцата соговорници разговараа за мигрантската криза и улогата на МВР во обезбедувањето на фер и кредибилни избори на 11 декември. Министерот Спасовски изрази благодарност за досегашната помош и поддршка од страна на Република Полска за нашата држава и конкретно за Министерството за внатрешни работи, особено во справувањето со мигрантската криза. Амбасадорот Мултановски го информираше министерот Спасовски за одлуката за продолжување на активностите на 30 полски полициски службеници на нашата јужна…

повеќе...

Објавен е конкурсот за ученички стипендии за учебната 2016/2017 година

Конкурс за доделување 50 (педесет) стипендии за талентирани ученици од јавните и приватните средни училишта во Република Македонија за учебната 2016/2017 година. Конкурс за доделување 400 (четиристотини) стипендии за социјална поддршка на ученици од јавните и приватните средни училишта во Република Македонија за учебната 2016/2017 година. Конкурст за доделување 80 (осумдесет) стипендии за ученици – деца без родители од јавните и приватните средни училишта во Република Македонија за учебната 2016/2017 година. Конкурс за доделување стипендии за ученици од средно образование кои реализираат наставни програми од угостителско – туристичката струка во…

повеќе...

Министерот Спасовски на конференција „Напорите на Република Македонија во спротиставувањето на насилниот екстремизам- поглед на граѓанското општество“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваше на презентација на истражување на тема „Напорите на Република Македонија во спротиставувањето на насилниот екстремизам- поглед на граѓанското општество“, во хотелот Мериот во Скопје. Во продолжение интегрално го објавуваме обраќањето на министерот Спасовски. „Дозволете ми на почетокот да се заблагодарам на “Аналитика тинк тенк“ на поканата за учество на денешната презентација на едно истражување кое, според мене, е посветено на исклучително сериозна тема “Напорите на Република Македонија во спротивставувањето на насилниот екстремизам – поглед од граѓанското општество“. Тема која што без дилема…

повеќе...

Јолевски: Остануваме целосно посветени на интегративните процеси во НАТО и ЕУ

„Република Македонија ќе остане цврсто посветена на нашите стратешки цели – интеграцијата во НАТО и Европската Унија, а реформите кои ги правиме во безбедносниот сектор се првенствено за нас, за да имаме посилно општество, посилна одбрана и армија, реформи кои паралелно нè приближуваат и до НАТО и Европската Унија“. Ова го истакна министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски на денешната конфереција во Министерството за надворешни работи на тема „Влијанието на глобалните безбедносни предизвици во Европа и Западен Балкан и начини на справување“, а во организација на Секретаријатот за европски…

повеќе...

Мини-балканска турнеја на Драмскиот театар-Скопје

Во рамките на својата балканска турнеја, актерите од Драмскиот театар од Скопје вчеравечер во преполниот салон на Народниот театар во Сараево, пред сараевската публика се претставија со претставата „Генетика на кучињата” во режија на Дејан Пројковски, по текст на Венко Андоновски. Сараевската публика со бурен аплауз го поздрави одличниот настап на актерите Драган Спасов – Дац, Јелена Жугиќ, Роберт Вељановски, Рубенс Муратовски, Билјана Беличанец – Алексиќ, Дејан Лилиќ, Филип Трајковиќ, Драгана Левенска, Крсте Јовановски, Жарко Димоски, Никола Ацески, Гордана Ендронска, Игор Ангелов и Зоран Љутков. По успешниот настап во Сараево,…

повеќе...

Младите земјоделци заинтересирани за мерките против климатските промени

Помладите земјоделци се заинтересирани за користење на мерките за адаптација кон климатските промени и делуваат проактивно во оваа насока, додека постарите даваат своевиден отпор, сметајќи дека инвестицијата во потребната технологија ќе ја зголеми цената на крајниот производ, беше речено на денешниот промотивен настан од проектот „Локална акција за глобална климатска адаптација“. Според Кирил Ристовски од Центарот за еколошка демократија „Флорозон“, ставовите полека се менуваат, но со претходно детално објаснување за тоа што значи примената на новата технологија. „Неопходно е да се усвои програма за едукација на земјоделците за поефикасно користење…

повеќе...

Ден за високи гости на вежбата „Македонски блесок 12“

Припадниците на декларираната ренџерска чета (рч) со демонстрација на постапките на показната вежба со боево гаѓање „Ренџерски вод во реакција и извлекување од контакт“, која денес се реализира на Армискиот полигон (АП) „Криволак“ во рамки на програмата за Денот за високи гости го означија завршетокот на „Македонски Блесок-12”. Во текот на реализација на вежбата ренџерите прикажаа висока обученост и извежбаност при демонстрирање на борбени постапки и ситуации кои беа дел од содржините за НАТО оценувањето Ниво-1 на вежбата „Македонски Блесок-12” кое се спроведе во текот на вежбата. НАТО оценувањето ниво…

повеќе...