Индија: Прва смртна казна за групни силувања

Индискиот суд нареди тројца мажи да бидат обесени, откако се осудени за две групни силувања.

Како што јавува АФП, станува збор за смртна казна изречена за повеќе сексуални напади од кога индискиот закон е заострен минатата година.

Судијата изрече казна во судот во Мумбаи откако осуди тројца за два одвоени напади минатата година во тој град, вклучувајќи и напад на фоторепортерка.

Извор: Нет Прес