Македонија и Босна и Херцеговина заедно кон иста цел – мирен, безбеден и просперитетен регион

Република Македонија и Босна и Херцеговна се две пријателски земји кои имаат една цел, а тоа е мир, безбедност, просперитет за целиот регион, заклучија на денешната средба во Сараево, министрите за одбрана на Македонија и на БиХ, Зоран Јолевски и Марина Пендеш. На средбата, министерот Јолевски кој е во официјална посета на БиХ, истакна дека двете земји имаат заедничка иднина, а тоа е членство во НАТО – Алијансата и Европската Унија. „За нас како држава нема сомнеж дека само интегриран Балкан може да придонесе кон безбедноста на целиот континент, факт…

повеќе...

Амел Чуриќ е победник на Икс Фактор 2015

Босанецот Амел Чуриќ е победник во втората сезона на Икс Фактор 2015.  Тој ја освои главната награда во износ од 20.000 евра. Во финалето со охриѓанецот Боби Мојсовски, Амел освои повеќе гласови од публиката. Амел во финалето ја изведе песната „Да те богдо не волим“ на „Бијело Дугме“, додека Боби настапи со „Bed of roses“ на „Bon Jovi“.

повеќе...