Средба на градоначалникот Јован Стојаноски со Шеикот Ал Тани од Катар

Градоначалникот Јован Стојаноски, денеска имаше средба со Шеикот Јасим Бин Хамад Ал Тани од Катар кој е заинтересиран за инвестирање во туризмот во Охрид. На средбата на која присуствуваа и претставници на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, беа презентирани повеќе слободни локации за изградба на хотели во охридското подрачје. По презентацијата за можностите за инвестирање, високиот гостин од Катар посети неколку од предложените локации и најави дека за скоро време ќе го извести градоначалникот Стојаноски за неговите конкретни намери за инвестирање.

повеќе...

Ученици и наставници од Холандија во посета на охридската Гимназија

Од 3 до 9 октомври 25 ученици од средното училиште од Апелдорн, Холандија заедно со нивните професори престојуваа во Охрид во посета на охридската гимназија. Посетата е во рамките на проектот за размена на ученици меѓу двете училишта, а во реализација на професорите од нашето училиште Вера Јовческа и Даниела Спироска. Соработката меѓу училиштата постои од 2014 година, првично како заедничка работа на проекти, за сега на иницијатива на училиштето од Апелдорн да премине на повисоко ниво. Гостите беа сместени кај своите пријатели, ученици од втора година, со кои веќе…

повеќе...

Трајкоски се сретна со претставници од Сојузот на борци и Здружението „Мобилност“

Актуелниот градоначалник на Општина Дебрца Игор Трајкоски, кој е кандидат на коалицијата „За подобра Македониjа”, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, денес оствари средба со претставници на Организацијата на борците од НОВ и поддржувачи на традициите и со здружението „Мобилност“ во Охрид. На средбата претседателот на боречката организација, Гоце Георгиески искажа благодарност кон градоначалникот Трајкоски, за сите досегашни заеднички реализирани проекти во Општина Дебрца, од аспект на чувањето на спомен обележјата од НОВ и ПОМ, како и одбележувањето на годишнини од историско значење за македонската државност. Кандидатот Трајкоски, пред присутните на средбата, исто…

повеќе...

Агенцијата за млади и спорт оствари средба со националните спортски федерации

Агенцијата за млади и спорт оствари средба со челните луѓе на спортските федерации, на која ги потенцираше насоките во кои ќе се одвива работата на Агенцијата во однос на спортот и размислувањата на новата влада околу промените на односот и финансирањата во спортот. Директорот на АМС Дарко Каевски на стартот зборуваше за ваучерите кои федерациите ќе можат да ги подигнуваат, врз основа на предходно приложените програми за работа и истите ќе ги доставаат до приватниот сектор кој истите ќе го искористат врз основа на даночното ослободување предвидено во поновите измени…

повеќе...

Холанѓани заинтересирани за соработка со Општина Охрид во областа на социјалната политика

Претседателката на Советот на Општина Охрид, Гордана Коњановска, денес оствари средба со претставници на Холандската организација АЛЕСКОН, од градот Асен, која е специјализирана во областа на социјалната политика. Средбата се реализира на големата заложба на Ели Младеновиќ Поцеста, охриѓанка која долги години живее и работи во Холандија. Гостите од Холандија без запознати со социјалните политики на Општина Охрид и проектите кои општината ги спроведува во оваа област. На средбата се зборуваше за искористување на холандските искуства и нивната примена кај нас, како и заедничко ползување на европските фондови за одредени…

повеќе...

Средба на градоначалникот Бакрачески со претседателот на бугарското собрание Димитар Главчев

Градоначалникот Никола Бакрачески, денеска имаше средба со претседателот на Народното собрание на Република Бугарија Димитар Главчев и амбасадорот во Република Македонија Иван Петков. На средбата заеднички беше оценето дека двете држави имаат одлични меѓусебни односи кои и натаму ќе се надградуваат. Двајцата соговорници се согласија дека Охрид како најразвиен туристички центар во Република Македонија има посебно место во пријателските односи на двете држави и дека постојано расте бројот на бугарските туристи кои доаѓаат во Охрид. Покрај во областа на туризмот и културата, Бакрачески и Главчев се согласија дека има доволно…

повеќе...

Евроамбасадорот Самуел Жбогар во работна посета на Општина Охрид

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. Во пријателска и срдечна атмосфера, градоначалникот Никола Бакрачески го информираше европскиот дипломат за досегашната соработка на Општина Охрид и Европската мисија, односно за реализирањето на проектите со помош на европските фондови. Амбасдарот Жбогар беше пријатно изненаден од бројот и динамиката со која беа спроведени одредени проекти, проекти кое се во тек на реализација или за кои има аплицирано локалната самоуправа. И двајцата соговорници се согласија дека со се она што Охрид претставува за Македонија,…

повеќе...

Австралиската амбасадорка во работна посета на Охрид

Австралиската амбасадорка во Белград, ополномоштена за Република Македонија, Јулија Фини, денес беше во работна посета на Општина Охрид. Таа оствари средба со градоначалникот Бакрачески, при што беше запозната со актуелностите и активностите на локалната самоуправа. Градоначалникот Бакрачески и амбасадорката Фини, го посетија и Дневниот Центар “ЗРАЦИ“, каде неодамна се релизира проектот “Охрид без бариери“, со донација од ДАП (Direct Aid Program) на Австралиската амбасада, во висина од 5926 австралиски долари. При посетата Н.Е. Џулија Фини на штитениците на домот им врачи пригодни подароци. „Таа е наш голем пријател, како на…

повеќе...

Работна средба на градоначалникот Бакрачески со министрите Дураку и Мерко

Градоначалникот Никола Бакрачески, денес имаше работна средба со министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураку и Рамиз Мерко, министер задолжен за привлекување странски инвестиции. На средбата присуствуваше и заменик министерот Зоран Шапуриќ и градоначалникот на Струга, Мустафа Забзу. Градоначалникот беше информиран за ставот и закључоците на Владата на Република Македонија, за изнаоѓање на привремено решение за проблемот со депонијата во Струга, односно за можноста комуналниот смет од Струга, времено да биде одложуван во депонијата Буково. Градоначалникот Бакрачески ги информира владините министри, дека било какво решение кое нема да…

повеќе...

Средба на министерот Дамјан Манчевски со претставници на Синдикатот на УПОЗ

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, денес оствари работна средба со претставници на Синдикатот на УПОЗ, која се одржа во Охрид. На средбата претставниците од Синдикатот ги презентираа нивните предлози во однос на измени на Законот за административни службеници, кои се однесуваа на потпишување на колективен договор, промена на работно време, елиминирање на политички притисоци врз вработените во јавната администрација и унапредување на мерит системот. Министерот Манчевски изрази поддршка за барањата на Синдикатот и најави редовна комуникација и соработка со Синдикатите во однос на унапредување на правата на…

повеќе...