Младинките со реми против Русија ја завршија првата фаза од ЕП во Шпанија

Женската репрезентација на Македонија до 19 години ја заврши првата фаза од Европското Првенство на третото место по синоќешните 26-26 против еден од најголемите фаворити за освојување на шампионатот – селекцијата на Русија.

Русинките одржуваа благо водство во текот на целата средба, но борбената игра во одбрана, заедно со ефикасниот напад предводен од Ристовска, Тодоровска и Керамичиева, ја одржуваа нашата селекција постојано на достижна негатива. Пред крајот на првото полувреме, Македонија изедначи на 15-15, за сепак со гол во последниот напад Русинките да заминат на пауза со минимална предност.

Во второто полувреме Русија на моменти успеваше да се одлепи и на 4 гола разлика, но во последните 10 минути од натпреварот, цврстата одбрана на нашите репрезентативки донесе кам-бек, за во последната минута со реализацијата на Сара Ристовска од 7 метри, Македонија за прв пат и да поведе на натпреварот со 26-25. Русинките реализираа во последниот напад, а за нашата репрезентација остана премалку време да организира последна акција и натпреварот заврши со нерешени 26-26.

Голманката Нина Ладева по натпреварот го доби МВП признанието во нашата селекција, каде меѓу најистакнатите беа и Сара Ристовска која постигна 10 погодоци, Ангела Тодоровска која дополни 6 голови, како и Теодора Керамичиева која беше стрелец на 5 голови. Покрај нив, во листата на стрелци се запишаа и Стојановска со 3 гола, односно Митова и Бојаџиска кои постигнаа по 1 гол.

По овој натпревар од последното коло во првата фаза, Македонија заврши на третото место во групата, зад Русија и Германија. Нашата репрезентација Првенството во Шпанија го продолжува со разигрување за пласман од 9 до 16 позиција, каде ја пренесува победата над Литванија од првата рунда. Во новоформираната група, уште се наоѓаат и селекциите на Србија и Хрватска, а токму следниот меч на нашите репрезентативки, против Србија, ќе биде решавачки за пласман на највисоката позиција на табелата. Денеска на Првенството е слободен ден, а натпреварот Македонија – Србија се игра утре од 17:00 часот.

Инаку, по завршувањето на првата фаза од Првенството, значајно е да се напомене дека Сара Ристовска води на глобалната листа на стрелци со вкупно 22 постигнати голови, два повеќе од Мамиќ од Хрватска и Сантијаго од Португалија. Меѓу десетте најдобри стрелци на Првенството се наоѓа и Тодоровска со 17 постигнати голови.