Македонија ќе игра пријателски натпревар со Норвешка на 11 ноември во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија на 11 ноември ќе игра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Досега, против репрезентацијата на Норвешка имаме одиграно три меѓусебни дуели. Во квалификациите за СП 2010 година одигравме натпревар без голови во Скопје, додека на гостувањето во Осло загубивме со 2:1. Во 2013 година на пријателски натпревар во Осло бевме поразени со 2:0. Моментално Норвешка е рангирана на 58 место на ФИФА рејтинг листата, додека пак Македонија е на 85 место. WebOhrid

повеќе...

Македонија се искачи на 85 место на ФИФА рејтинг листата

Македонската репрезентација забележа нов скок на ФИФА рејтинг листата. Според најновата листа, Македонија се наоѓа на 85 место, благодарение на нерешениот исход 1:1 против Италија во гости, како и победата од 4:0 против Лихтенштајн на домашен терен. Нема промени на врвот од ФИФА рејтинг листата каде останува водечката тројка Германија, Бразил и Португалија. Најголем скок од +22 места изминатиот месец забележа репрезентацијата на Туркменистан која се искачи на 114 место. Најголем пад од -25 места забележа репрезентацијата на Еквадор која се најде на 60 место. WebOhrid

повеќе...

Благоја Милевски: Одговорноста е моја! Упатувам извинување до целата јавност

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година, Благоја Милевски по синоќешниот пораз од Гибралтар истакнува дека одговорноста за резултатот на натпреварот против Гибралтар е негова, Милевски упатува извинување до целокупната спортска јавност за неочекуваниот пораз во квалификациите за ЕП во Италија. „Нема оправдување, ова е срамен резултат и ја преземам одговорноста. Искрено жалам и упатувам извинување до целата јавност и навивачите, до Федерацијата која ни ги овозможи бараните услови за работа. Со репрезентацијата ги доживеав најубавите моменти во мојата кариера, а по синоќешниот пораз и најтешките моменти. Ќе повторам…

повеќе...

Македонија У21 поразена од Гибралтар

Македонската репрезентација под 21 година доживеа срамен пораз од Гибралтар У21. На натпреварот кој се играше во Португалија, Македонија У21 загуби минимално со 1:0 од аутсајдерот во нашата група, па наместо да оди накај првото место во групата, нашата млада репрезентација се најде на последното. Дали нашите го потценија противникот или пак станува збор за нешто друго? Сомнеж буди високиот коефициент кај светските обложувалници, кој непосредно пред натпреварот достигна дури 32 за победа на Гибралтар. WebOhrid

повеќе...

Македонија 4:0 Лихтенштајн

Македонската фудбалска репрезентација го одигра и последниот натпревар од квалификацискиот циклус за пласман на СП 2018 во Русија. На стадионот „Младост“ во Струмица, Македонија ја пречека репрезентацијата на Лихтенштајн. Македонија имаше шанса уште во 2 минута, но Пандев упати слаб удар, кој без проблем го скроти голманот на Лихтенштајн. Барди во 5 минута се обиде со удар од далечина, но биеше над голот. Во 8 минута Пандев беше фаулиран на околу 18 метри од голот на Лихтенштајн, а Барди биеше само во живиот ѕид. Нашите фудбалери се обидуваа да го пронајдат патот до голот на…

повеќе...

Италија 1:1 Македонија

Македонската фудбалска репрезентација го одигра деветтиот натпревар во квалификацискиот циклус за пласман на СП 2018 во Русија. Во Торино, нашата репрезентација и гостуваше на Италија. Натпреварот започна со пресинг од страна на италијанската репрезентација. Агресивната игра на Италија траеше само во првите десетина минути. Во 17 минута Пандев упати посериозен удар, но голманот на Италија, Буфон успеа да ја скроти топката. Средината од првото полувреме се карактеризираше со не многу течна игра, со многу прекини и грешки. Како што наближуваше полувремето, Италија постојано настојуваше кон нашиот гол, а тоа резултираше со гол…

повеќе...

Македонија У21 загуби од Србија

Репрезентација на Македонија до 21 година загуби од Србија до 21 година со 0:2 на натпреварот од второто коло во квалификациите за пласман на ЕП 2019 година во Италија. За „црвено-жолтите“ ова е прв пораз во квалификациски дуел по повеќе од две години. Тие немаа загубено од септември 2015 година, кога беа поразени од Исланд. Во 22. минута Србија преку Саша Лукиќ стигна до водство од 0:1. На 0:2 зголеми фудбалерот на португалска Бенфика, Андрија Живковиќ со ефектен погодок во 37. минута од средбата. Најдобрата шанса во првиот дел Македонија…

повеќе...

Ракометарките поразени од Шведска за почеток на квалификациите за ЕП 2018

Женската сениорска репрезентација на Македонија загуби на гостувањето кај првиот фаворит групата, Шведска, за почеток на квалификацискиот циклус за пласман на ЕП Франција 2018. И покрај поразот од 38-26, избраничките на Симе Симовски покажаа солидна игра пред се во нападот, многу подобра во однос на средбите против истиот противник во рамки на јунскиот бараж за СП. Предводени од Елена Ѓеорѓиевска и Сара Ристовска, нашите ракометарки стигнаа до почетно водство од 2-0, но следуваше серија на Шведска за пресврт и водство на домашниот состав кое го одржа и зголеми до полувремето.…

повеќе...

РФМ ја исплати премијата на Младинската репрезентација за успехот на СП во Алжир

Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата на Машката младинска репрезентација на Македонија, за пласманот на шестото место на Светското Првенство во Алжир 2017 година. По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 10.000 евра на репрезентацијата и 1.000 евра премија на селекторот Иле Темелковски. Дополнително, РФМ ги реализираше и наменските средства доделени од Агенцијата за млади и спорт за награда за Младинците во вредност од 1 милион денари. Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија, на Светското Првенство што се играше во Алжир…

повеќе...

Селекторот Ангеловски ги одреди фудбалерите за натпреварите против Италија и Лихтенштајн

Селекторот на најдобрата репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски одбра 23 фудбалери за двата последни натпревари од квалификациите за СП 2018 година во Русија, против Италија (6 октомври во Торино) и Лихтенштајн (9 октомври во Струмица).

повеќе...