Георгиевски и Јаховиќ стрелци за нивните тимови во куп натпреварите

Во Романскиот Куп, Даниел Георгиевски беше стрелец на првиот гол во 14 минута на натпреварот кој неговиот тим Стеауа Букурешт го доби со 2:0 против Поли Тимисоара.

Тимот на Ворскла Полтава во гости беше елиминиран од Купот на Украина од тимот на Тернопил по изведувањето на пенали. Домашните први дојдоа во водство, а Адис Јаховиќ го изедначи резултатот во 53 минута. По изведувањето на пеналите, поуспешни беа домаќините, кои одат во следна фаза од Купот на Украина.

Во Италија се одигра 10-то коло од Серија А. Тимот на Каљари на домашен терен претрпе пораз од 0:3 од Болоња. Агим Ибраими беше стартер на овој натпревар за тимот на Каљари, а беше изваден од игра на полувремето, при резултат 0:1.

Наполи успеа да слави во гости со 1:2 против Фиорентина, а Горан Пандев беше стартер за Наполи и одигра 81 минута, пред да биде заменет пред крајот на овој меч.