Одиграно 13 коло од Првата МФЛ

По вчерашниот натпревар помеѓу Ренова и Академија Пандев, останатите натпревари се одиграа денес, со што се комплетираше 13 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Ренова  3:1  Академија Пандев Скопје  1:0  Пелистер Победа  0:2  Шкендија Работнички  1:0  Шкупи Силекс  0:0  Вардар На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 31 бод пред Академија Пандев на второто место со 21 бод. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 10 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 9 голови, а Фелипе, Зоран Балдовалиев и Кире Маркоски се со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18 …

повеќе...

Несторовски со два голови го однесе Палермо на врвот од Серија Б

Илија Несторовски постигна два голови за Палермо и му донесе победа на неговиот клуб од 2:0 против Ентела. Првиот гол Несторовски го постигна во 23 минута од пенал, додека пак вториот го постигна во 48 минута од слободен удар од над 20 метри. Во 87 минута од игра излезе Несторовски, а на негово место влезе Александар Трајковски. Со оваа победа Палермо се искачи на врвот од Серија Б, додека пак Несторовски е втор на листата на стрелци со 8 постигнати голови. WebOhrid

повеќе...

Извлечени четвртфиналните двојки од Купот на Македонија

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени двојките за четвртфиналето од Купот на Македонија. За влез во полуфиналето на Купот на Македонија ќе играат: Пелистер – Победа Ренова – Скопје Тетекс – Академија Пандев Шкупи/Вардар – Шкендија Натпреварите ќе се играат на 8 и 29 ноември кога ќе се одигра и заостанатиот натпревар од осминафиналето меѓу Шкупи и Вардар. Победникот од тој натпревар ќе се соочи со Шкендија на 17 декември 2017 и 21 февруари 2018 година. WebOhrid

повеќе...

Одиграно 12 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 12 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Академија Пандев  3:2  Шкендија Пелистер  1:2  Силекс Работнички  3:1  Вардар Ренова  5:1  Скопје Шкупи  1:0  Победа На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 28 бодови пред Академија Пандев на второто место со 21 бод. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 9 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 8 голови, а Фелипе, Зоран Балдовалиев и Кире Маркоски се со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови   1.  Шкендија  12  9  1…

повеќе...

Одиграно 11 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 11 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Скопје  1:1  Академија Пандев Победа  1:0  Вардар Работнички  2:0  Пелистер Шкендија  4:1  Шкупи Силекс  0:0  Ренова На врвот од табелата останува Шкендија со 28 бодови. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 9 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 7 голови, Фелипе и Кире Маркоски со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови   1.  Шкендија  11  9  1  1  34:13  28  2.  Вардар  9  6  1  2  16:8  19  3.…

повеќе...

Јаховиќ со два нови голови

Јаховиќ повторно стрелец на два голови. Денес, во рамките од турската Супер лига, Гозтепе на домашен терен играше против Аланијаспор. Јаховиќ го отвори резултатот во 41 минута, со што Гозтепе водеше на полувреме со 1:0. Во второто полувреме гостите изедначија на 1:1 во 66 минута. Гозтепе повторно дојде во водство во 72 минута, а Јаховиќ зголеми и на 3:1 во 74 минута. Кога се чинеше дека се е решено, домашните некако се опуштија особено во одбраната и примија два голови во 87 и во 90+2 со што натпреварот заврши без…

повеќе...

Вардар поразен со високи 0:6 од Реал Сосиедад

Вардар го претрпе и третиот пораз во групната фаза од Лигата на Европа. Вечерва Реал Сосиедад славеше триумф над „црвено-црните“ со убедливи 0:6. Противникот беше подобар, поискусен од нашиот тим, и сосема заслужено треба да им се честита на овој триумф. Момците на Чедомир Јаневски шансата за првите бодови ќе мора да ја чекаат на некој од следните натпревари во ова натпреварување. Уште по првиот дел Вардар имаше негатива од три гола. Реал Сосиедад успеа да дојде до убедливо водство. Три гола во мрежата на Гачевски, во прв дел со…

повеќе...

Македонија ќе игра пријателски натпревар со Норвешка на 11 ноември во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија на 11 ноември ќе игра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Досега, против репрезентацијата на Норвешка имаме одиграно три меѓусебни дуели. Во квалификациите за СП 2010 година одигравме натпревар без голови во Скопје, додека на гостувањето во Осло загубивме со 2:1. Во 2013 година на пријателски натпревар во Осло бевме поразени со 2:0. Моментално Норвешка е рангирана на 58 место на ФИФА рејтинг листата, додека пак Македонија е на 85 место. WebOhrid

повеќе...

Македонија се искачи на 85 место на ФИФА рејтинг листата

Македонската репрезентација забележа нов скок на ФИФА рејтинг листата. Според најновата листа, Македонија се наоѓа на 85 место, благодарение на нерешениот исход 1:1 против Италија во гости, како и победата од 4:0 против Лихтенштајн на домашен терен. Нема промени на врвот од ФИФА рејтинг листата каде останува водечката тројка Германија, Бразил и Португалија. Најголем скок од +22 места изминатиот месец забележа репрезентацијата на Туркменистан која се искачи на 114 место. Најголем пад од -25 места забележа репрезентацијата на Еквадор која се најде на 60 место. WebOhrid

повеќе...

Јаховиќ со нови два голови

Довчерашниот македонски репрезентативец Адис Јаховиќ повторно беше стрелец за Гозтепе. Овој пат, тој постигна два голови за Гозтепе на гостувањето против Анталијаспор. Најпрво, Јаховиќ го отвори резултатот откако на противничката одбрана и украде една топка во 8 минута. Вториот гол го постигна во 19 минута по слободен удар, при што топката зафати противнички играч во живиот ѕид, го промени правецот на движење и заврши во мрежата на домашните. Со овие два голови, Јаховиќ е најдобар стрелец во Турската Супер лига со постигнати 9 голови на 8 натпревари. Но, за жал,…

повеќе...