Поскапуваат бензините и дизелот за два денари

Од ноќеска на полноќ, малопродажната цена на бензините и дизелот се зголемува за два денари. Вака денес одлучи  Регулаторната комисија за енергетика.
Новата цена на Еуросупер БС – 95 ќе изнесува 83 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе биде 84,50 денари и на Еуродизелот 70 денари за литар.
Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 денари за литар  и ќе изнесува 58,50 денари. Се зголемува и цената на мазутот и ќе изнесува 42,18 денари.
Просечната цена на суровата нафта на светскиот пзар изнесуваше 113,5 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот изнесуваше 45,46 денари.