Висока победа на РК Охрид 2013 против РК Прилеп 2010

Ракометарите на Охрид 2013 вечерва забележаа висока победа против тимот на Прилеп 2010. Во Спортската сала „Билјанини Извори“, охридските ракометари победија со високи 30-22 во седмиот натпревар во ВИП машката Суперлига.

Охрид беше подобар противник од Прилеп. Првото полувреме беше неизвесно, но Охрид го доби во своја корист со резултат 12-9. Во второто полувреме Охрид 2013 успеа да прикаже уште подобра игра, со поефикасен напад, но и со поцврста одбрана. Разликата од 3 голови на полувреме на крајот стигна и до 8 голови предност за победа на Охрид со конечен резултат 30-22.

На табелата по 7 одиграни кола води Работнички со 18 бодови, пред Охрид со 15 бодови. Металург има исто така 15 бодови, но со два натпревари помалку и е единствениот тим без пораз во македонската ВИП Суперлига.

WebOhrid