Одиграно 12 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 12 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати:

Академија Пандев  3:2  Шкендија

Пелистер  1:2  Силекс

Работнички  3:1  Вардар

Ренова  5:1  Скопје

Шкупи  1:0  Победа

На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 28 бодови пред Академија Пандев на второто место со 21 бод.

На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 9 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 8 голови, а Фелипе, Зоран Балдовалиев и Кире Маркоски се со по 5 постигнати голови.

#  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови 
 1.  Шкендија  12  9  1  2  36:16  28
 2.  Академија Пандев  11  6  3  2  17:10  21
 3.  Вардар  10  6  1  3  17:11  19
 4.  Силекс  12  5  3  4  11:15  18
 5.  Шкупи  12  4  3  5  9:15  15
 6.  Ренова  12  3  5  4  10:10  14
 7.  Работнички  11  3  4  4  15:17  13
 8.  Пелистер  12  3  3  6  12:16  12
 9.  Победа  12  3  3  6  16:22  12
 10.  Скопје  12  0  6  6  7:18  6

WebOhrid