Двајца работници повредени при изведување градежни работи на автопатот Кичево-Охрид

Вчера околу 12:30 часот, при изведување на градежни работи на автопатот во изградба Кичево-Охрид, на место викано „Лавчани“, работниците М.А. (53) од Дебар и В.Љ. (57) од с.Могорче, дебарско, биле удрени од црево кое било под дејство на компромиран воздух. Тие биле пренесени во Медицински центар Кичево каде им била укажана лекарска помош. Кај лицето М.А. биле констатирани тешки телесни повреди на главата, по што бил препратен во Ургентен центар Скопје, а кај В.Љ. биле констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска бил пуштен на домашно лекување. Увид на местото на…

повеќе...

Во Охрид се одржува 16 Конгрес на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство

Министерот за труд и социјална политика, д-р Фросина Ташевска-Ременски во Охрид се обрати на 16 Конгрес на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство (СИЕР) при што рече дека и како Министерство за труд и социјална политика и како министер ги поттикнува синдикалните движења. „И како Министерство за труд и социјална политика и како министер ги поттикнувам синдикалните движења гласно да ги искажуваат барањата на работниците затоа што само така можеме да направиме посреќни вработени, да го обезбедиме нивното работно место со гаранција дека ќе ги подобриме условите за работа и…

повеќе...