Двајца работници повредени при изведување градежни работи на автопатот Кичево-Охрид

Вчера околу 12:30 часот, при изведување на градежни работи на автопатот во изградба Кичево-Охрид, на место викано „Лавчани“, работниците М.А. (53) од Дебар и В.Љ. (57) од с.Могорче, дебарско, биле удрени од црево кое било под дејство на компромиран воздух. Тие биле пренесени во Медицински центар Кичево каде им била укажана лекарска помош. Кај лицето М.А. биле констатирани тешки телесни повреди на главата, по што бил препратен во Ургентен центар Скопје, а кај В.Љ. биле констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска бил пуштен на домашно лекување. Увид на местото на…

повеќе...

Приведен осуденик во Кичево

На 19-ти овој месец, полициски оперативци од полициската станица од Кичево го пронајдоа и приведоа Р.А.(41) од Куманово – осудено лице на издржување на казна затвор во траење од 20 години за повеќе сторени тешки казнени дела. Истиот е лишен од слобода, а потоа е спроведен во Казнено поправниот дом во Штип. На 14 август, Р.А. бил пуштен на викенд со обврска да се врати на 16 август до 18 часот. Бидејќи не се вратил во Казнено поправната установа, по распишана потерница по него, полициските службеници од Кичево направија оперативни…

повеќе...

Комуналец од Кичево изведува градежни активности на тротоарите во Охрид

Во шпицот на летната туристичка сезона, надлежните работат на тротоарот на булеварот „Туристичка“, на потегот од улицата „Јане Сандански“ до улицата „АСНОМ“. Охриѓани се изненадени од тоа што градежните активности ги изведува ЈKП „Комуналец“ од Кичево. WebOhrid

повеќе...

Кривична пријава за кичевчанец кој ограбил продавница

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Е.Н. (26) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на ден 26-ти јуни оваа година во продавница за прехрамбени производи лоцирана на улицата „Маршал Тито“ во Кичево. Тој, во периодот од 15 до 16 часот, преку отворен прозор над излогот од продавницата, успеал да влезе во внатрешноста и одзел цигари, други производи и 3.000 денари оставени во касата. Со извршување на казненото дело, пријавениот Е.Н. се стекнал со противправна имотна корист…

повеќе...

Кичевчанец по расправија извадил ловечка пушка и пукал во воздух

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „предизвикување општа опасност“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.С. (26) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на деветти минатиот месец во 08 часот и 15 минути во дворот од куќа сопственост на А.С. во кичевското село Туин. Тука, се случила вербална расправија на сега пријавениот со И.А. од истото село која, набрзо прерснала во меѓусебно туркање и обид за физичка пресметка. Откако двајцата биле раздвоени од други присутни во куќата, пријавениот се упатил на првиот кат од…

повеќе...

Приведен кичевчанец на ГП „Ќафасан“

Синоќа во 20:30 часот на Граничниот премин – Ќафасан, на влез во Република Македонија од страна на полициски службеници приведен е Ф. В. (33) од Кичево, кој што бил евидентиран со мерка „Лиши од слобода“ од 17.08.2016 година. Од извршените дополнителни проверки во евиденциите на Граничните премини констатирано е дека лицето треба да се спроведе до Казнено поправна установа – Затвор Битола за издржување на казна затвор од два месеци и два дена поради сторено кривично дело по член 297 од Кривичниот законик на Република Македонија. Лицето е предадено на…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме продолжување на изградбата и завршување на автопатот Охрид – Кичево до крајниот рок

„Во пресрет на преубавата по обичај, летна туристичка сезона, во Охрид, денес се наоѓаме на трасата од автопатот Охрид – Кичево,.. од други причини. Пред неколку години, на радост на граѓаните од овој дел на Р.Македонија започна, проектот кој беше ветен од страна на ВМРО ДПМНЕ и ревносно и во континуитет неколку години имаше постојана и видлива реализација. Автопатската делница од Кичево до Охрид. Капитален проект кој преставува комплетно нов пат во должина од 57 километри и широчина од 26 метри кој исто така преставува дел од Паневропскиот коридор 8.“-…

повеќе...

Го испрскала сопругот со солна киселина

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против В.В. (43) од кичевското село Брждани. Пријавената, казненото дело го сторила на ден 29-ти мај оваа година при расправија со нејзиниот сопруг. Настанот се случил во семејната куќа во селото, околу 15 часот кога, поради одредени недоразбирања настанал вербален конфликт меѓу пријавената и нејзиниот сопруг. Во еден момент од меѓусебната караница, пријавената В.В. со солна киселина го испрскала сопругот во пределот на лицето. Истиот бил пренесен во општата болница во Кичево…

повеќе...

По расправија, жител од кичевско с.Туин зел пушка и пукал во воздух

На 09.06.2017 година околу 08:15 часот во дворното место од куќата сопственост на Б.С.(26) с.Туин-кичевско, додека истиот седел со неговото семејство, во еден момент дошло ПМВ Мерцедес“ од кое излегле И.А. и М.А. од с.Туин, по што настанала вербална расправија и во еден момент Б.С. влегол во куќата и од вториот спрат зел ловечка пушка која ја поседувал со дозвола од неговиот татко и од прозорецот испукал еден патрон во воздух, при што нема повредени лица ниту е направена материјална штета. Од страна на УПС по овластување од ОЈО Кичево…

повеќе...

Груевски на увид во изградба на автопатот Кичево-Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски денес извршија увид во градежните работи за изградба на автопатот Кичево-Охрид. Во моментов градежните активности се насочени кон бетонирање на тунелите. Според информациите од Мисајловски досега 45 проценти од работата за тунелите се завршени.

повеќе...