Кривична пријава за 30 годишен скопјанец кај кого била пронајдена дрога

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.И. (30) во Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,психотропни супстанции и прекурсори” и „овозможување на употреба наркотични дроги”.

На 31.07.2016 година околу 00.50 часот во Охрид, на паркинг пред еден хотел, од страна на полициски службеници затекнат е пријавениот во патничко возило како рачно изработува цигара со марихуана. По извршен преглед покрај менувачот пронајден е грендер со остатоци од марихуана со вкупна нето маса од 0,78 грама, додека во вратата покрај возачот е пронајдена 1,29 грама марихуана. Пријавениот во возилото им овозможил на две лица да користат марихуана.