Владата на Република Македонија ќе ја одржи својата редовна 34 седница

Владата на Република Македонија утре, 31 октомври, ќе ја одржи својата редовна 34-та седница со повеќе точки на дневниот ред од интерес на граѓаните. На предлог на Министерството за транспорт и врски, владата ќе ја разгледа информацијата за потреба од доставување на апликации за обезбедување на техничка помош грант средства од Акцискиот програм CONNECTA за проектите: „Изработка на проектна документација и имплементација на Интелигентен транспортен систем на патиштата“ и „Подготовка на проектна документација на ниво на основен проект за поставување на заштитна ограда и сигнализација на патниот Kоридор 10“. На…

повеќе...

Запленети цигари, домашна ракија и облека

Во текот на минатата недела се откриени неколку обиди за криумчарење на разна стока, при што привремено се задржани цигари, домашна ракија, кожни јакни, бунди од природно крзно, облека и фалсификати. Задржана е следната стока: Цигари и домшна ракија – 150 штеки цигари без акцизни маркички, откриени од страна на мобилните царински тимови, при контрола на турски автобус што сообраќал на релација Косово – Турција, управуван од турски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Блаце. Цигарите биле пронајдени под душекот на креветот во делот за одмор на…

повеќе...

„Кавалерија рустикана“ за одбележување на 70 години Македонска опера

Утревечер, Македонската опера и балет одбележува 70 годишнината од своето формирање со премиера на „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи, операта која била прва изведена на сцената на тогашниот МНТ, на 9-ти мај 1947 година. Диригент е Џанлука Мартиненги, а режисер е Џандоменико Вакари, гости од Италија. Славеничката вечер, на која се поканети основоположниците на оперската и на балетска уметност во земјава, дипломатскиот кор, владини претставници и љубители на операта, ќе почне со гала – оперски концерт под диригентство на Бисера Чадловска, која е в.д. раководител на Операта. На концертот ќе…

повеќе...

Сумарен извештај за пријавени настани во текот на вчерашното гласање

Во врска со текот на вториот круг од локалните избори во периодот од отворањето на гласачките места во 07,00 часот па се до нивното затворањето вчеравечер (29.10.) во 19,00 часот, Министерството за внатрешни работи евидентираше вкупно 28 настани по кои што се преземени или се уште се превземаат мерки и активности за нивно целосно расчистување. Заедно со деветте настани евидентирани во текот на предизборниот молк до почетокот на гласањето, вкупната бројка на пријавени настани изнесува – 37. Притоа, констатирани се шест прекршоци, а за два случаи кои имаат кривично-правни елементи…

повеќе...

Горивата поскапуваат за еден денар

Според најновата Одлука на Регулаторната комисија за енергетика на Македонија, од вечерва по полноќ малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,81%. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 16.10.2017 година, и со тоа малопродажните цени на: ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 64,00 ден/лит, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за…

повеќе...

МФФ, Проекции на кратки филмови во Кавадарци

На 3ти Ноември во 19 часот , во Домот на Културата на Кавадарци, ќе се одржи МФФ-Младински Филмски Фестивал. МФФ е проект изработен од младите во Кавадарци и подржан од програмата “ImpACT” и УСАИД. Целта на фестивалот е да се покажат и презентираат кратки филмови изработени од млади надежни македонски режисери. Во Македонија годишно се изработуваат многу краткометражни филмови од кои голем број се на студенти, но тие остануваат снеоткриени од пошироката публика во нашата земја. Токму поради тие причини се одржува оваа мала проекција на 8 кратки македонски филмови.…

повеќе...

Голема изложба на детски цртежи на тема штедење и истражување во НЛБ Банка

Во НЛБ Банка на 30-ти октомври свечено се отвори изложбата на детски цртежи на тема штедење и истражување. Изложбата ја отворија Антонио Аргир – Претседател на Управниот одбор на Банката и македонската уметница Анкица Влашиќ-Гроздоска. Како поддржувач на уметноста и науката, НЛБ Банка, по повод НЛБ Месецот на штедење, традиционално, по шести пат, организира изложба на детски цртежи на тема штедење и истражување. Цртежите се собираа преку организирани забавно – едукативни посети на повеќе училишта и градинки во Македонија и во самите експозитури на Банката. Почетокот на активностите за собирање…

повеќе...

Од утре минусни утрински температури

Од утре во Македонија времето ќе биде претежно сончево и студено со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштат под нулата, соопшти Управата за Хидрометеоролошки работи. Најстудено ќе биде во среда кога утринската температура ќе се спушти до минус шест степени. Од УХМР за во петок најавуват умерено наоблачување. Утринските температури ќе бидат малку повисоки и ќе се искачат до пет степени. За време на викендот минималната утринска температура ќе изнесува минус три, а максималната дневна температура ќе достигне 20 степени. Извор: НетПрес

повеќе...

Работна посета на Министерот Димитров во Естонија, Латвија и Литванија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од 30 октомври до 3 ноември 2017 година, ќе престојува во работна посета на балтичките земји. Регионалната турнеја ќе започне во Република Естонија, актуелниот претседавач со Советот на ЕУ, ќе продолжи во Република Латвија, а ќе заврши со работна посета на Република Литванија. Во рамките на посетата Министерот на своите балтички колеги ќе им ги претстави досега преземените конкретни чекори од страна на Владата на Република Македонија за поттикнување на евроатланските интегративни процеси на земјата, преку Акцискиот план 3-6-9, како и…

повеќе...

Работна посета на претседателот Иванов на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска – 30 октомври 2017 година, престојува во работна посета на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска. За време на престојот во Лондон, претседателот Иванов ќе оствари средба со спикерот на Долниот дом на британскиот Парламент, г. Џон Беркау и со спикерот на Горниот дом на британскиот Парламент, Лорд Фаулер. Во рамки на работната посета претседателот Иванов ќе одржи предавање на Оксфордската унија и ќе оствари средба со претседателот на Универзитетот „Оксфорд”, Лорд Крис Патен. Македонскиот претседател ќе има обраќање…

повеќе...