Во тек е пријавувањето за Вториот спортско-едукативен летен камп Охрид 2017

Останува помалку од еден месец до почетокот на Вториот Спортско едукативен летен камп Охрид 2017. Летниот камп оваа година ќе се одржи од 10 – 16 јули со локација како и минатата година – Хотел Десарет. Бројот на учесници е ограничен така што Асоцијацијата на спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ ги повикува сите заинтересирани (деца од 8 – 14 години) што побрзо да се пријават и со тоа да постанат дел од едно незаборавно искуство на дружење, едукација, спорт и забава кое ќе го паметат целиот свој живот.…

повеќе...

Маурер со нова победа докажа дека е најснаодливиот авантурист на светот

Швајцарскиот летечки ас, Кристијан „Кригел“ Маурер слета на платформата поставена во заливот на Монако за да ја потврди четвртата победа на најтешката авантуристичка трка во светот позната како Red Bull X-Alps. Осум дена во низа, уште од полетувањето во Салцбург на 5 јули, тој пешачеше, се искачуваше и леташе над планините во Австрија, Германија, Италија, Швајцарија, Франција, поминувајќи притоа на десет попатни меѓустаници. Со четвртата победа во низа тој уште еднаш се избори за почитта меѓу своите ривали и навивачи, демонстрирајќи виртуозен летечки мајстории и незапирлива тактичка способност. „Притисокот конечно…

повеќе...