Курсот на еврото падна под 1,06 долари

Курсот на еврото на светските девизни берзи неделава ја заврши на ниво од под 1,06 долари, што е претставува најниска вредност на европската во однос на американската валута во последниве седум месеци. Во очекување на одлуката на американката Управа на федералните рерзеви (Фед) за зголемување на основната каматна стапка и на Европската централна банка (ЕЦБ) за олабавување на монетраната политика, едно евро на светските берзи сега вреди 1,0590 долари, со што од почеток на неделава вредноста на заедничката европска валута се намали за 0,5 отсто. И во однос на јапонската…

повеќе...

Пуштена е во оптек новата банкнота од 20 евра

Пуштена е во оптек новата банкнота од 20 евра. Европската централна банка (ЕЦБ) ја пушти денеска во оптек новата банкнота од 20 евра. Банкнотата вчера беше претставена на прес-конференција во централата на финансиската институција во Франкфурт, каде што членот на управниот совет на ЕЦБ Ив Мерш го објави пуштањето во оптек од 25 ноември. Банкнотата е од серијата „Европа“, содржи подобрени заштитни симболи во споредба со сегашната, наведе банката во коминике. Извор: Нет Прес

повеќе...

Груевски: Досега отпишани 25 милиони евра долгови на 13.100 баратели

Проектот за отпис на долгови е во длабока фаза и веќе се отпишани долгови на 13.100 баратели во вредност од 25 милиони евра, а дополнителни 1.500 барања се во процес на разработка и се надеваме дека за кратко време и тие ќе бидат прифатени со што ќе станат приближно 15.000 барања до завршувањето на овој процес, изјави премиерот Никола Груевски. „Процесот успешно се одвива, 25 милиони евра да им се опростат на луѓе од ранливи категории коишто имаат сериозни тешкотии да си ги платат долговите е навистина сериозна помош за…

повеќе...

Ставрески: Извозот од зоните 1,062 милјарда евра

Растот на извозот се должи на подобрата конкурентност на македонското стопанство во однос на останатите економии, а тоа е секако одраз на политиките што ги водиме, пред се најниски даноци во Европа, привлекување странски инвестиции и овозможување и за домашните и странските бизнисмени да имаат добра бизнис клима. Тоа го оцени денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, коментирајќи ги податоците на Државниот завод за статистика за извозт во првите десет месеци од годинава. Според Ставрески, извозот од слободните економски зони од Македонија што достигна милијарда и 62 милиони…

повеќе...

Над 664 милиони евра за Македонија од ИПА II 2014-2020

Вкупно 664,2 милиони евра односно 320 по глава на жител, се наменети за Македонија од ЕУ преку инструментот за претпристапна помош ИПА II 2014-2020. Според Националниот стратешки документ ИПА II 2014-2020, кој денеска го промовираа вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими и евроамбасадорот Аиво Орав, средствата ќе бидат искористени за реализација на конкретни и стратешки активности во четири приоритетни области како демократија, владеење на правото и човековите права, социоекономскиот развој, образование и развој на човечки ресурси и земјоделство и рурален развој. Вицепремиерот Бесими истакна дека ИПА 2 е цврст доказ…

повеќе...

Сакале да заработат 10.000 евра со измама за наводно добивање дозвола за меѓународен превоз на лица

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал, до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против шест лица и тоа против Д.Ј. (31) од Тетово и А.Т.Т. (31) од Скопје за сторено кривично дело “измама“ како и против С.Т. (37), С.Т. (33) двајцата од Скопје, Е.И. (33) и Ј.Ј. (38) двајцата од Тетово, за сторено кривично дело “помагање“ в.в. кр.дело “измама“. Oд страна на Судија во претходна постапка на пријавените лица им е одредена мерка притвор во траење од осум дена. При тоа, А.Т.Т., С.Т. и С.Т. се пронајдени и…

повеќе...

Грчки државјани се обиделе да прошверцуваат над 110 илјади евра

Царинските службеници од граничниот премин Дојран спречија обид за нелегално внесување на голема сума девизи во државата. . Вчера утро (25.09.2014 г.) за влез во државата се пријави автомобил со грчки регистарски таблички, управуван од грчки државјанин, во придружба на уште еден патник, исто така грчки државјанин. На прашање на царинските службеници, лицата изјавиле дека немаат што да пријават за царинска контрола, но при извршениот преглед на личната ташна на патникот пронајдени се 21 чек на различни износи во вкупна вредност од 127.277 евра и 10.100 евра во готово. Законот…

повеќе...

Груевски: Нови 15,5 милиони евра од ЕИБ за 66 претпријатија

Во втората половина на јули се очекува да пристигнат првите 15,5 милиони евра од четвртата кредитна линија од Македонската банка за поддршка на рaзвојот кои ќе бидат распределени во 66 претпријатија. Ова го најави денеска премиерот Никола Груевски, нагласувајќи дека се работи за првата транша од кредитот вреден 100 милиони евра кој се зема под поволни услови со каматна стапка од 5,5 проценти. „Македонија досега повлече три вакви кредити за време на светската глобална криза и европската должничка криза во вредност од 250 милиони евра и со нив се отворија…

повеќе...