Македонскиот накит низ вековите на изложба во Археолошкиот музеј

По повод Меѓународниот ден на жената, Археолошкиот музеј на Македонија денеска ќе ја отвори за јавност изложбата „Накитот низ вековите од Република Македонија“, која досега беше претставена во Софија и во Њујорк … „Во 2015 во Бугарија и во 2016 во САД, изложбата привлече големо внимание и интерес во земјава и странство. Со цел да излеземе во пресрет на македонската јавност, таа ќе може да се види и во Скопје“, соопшти Археолошкиот музеј. На изложбата ќе бидат презентирани 68 копии од експонати кои претставуваат сведоштво за културниот континуитет и идентитет,…

повеќе...

Запленети златен накит, лекови, цигари, девизи и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија една царинска измама и значителен број обиди за криумчарење, при што привремено се задржани златен накит, девизи, лекови, цигари, делови од лифт, електрична опрема, додатоци за мобилни телефони, облека, рачни часовници, парфеми и фалсификати. Задржана е следната стока: Златен накит и девизи – 195 грама златен накит, откриен од страна на мобилните царински тимови, при контрола на патниот правец Петровец – Скопје, на македонски автобус што сообраќал на релација Истанбул – Скопје. Во рачна чанта на патничка во автобусот, македонска државјанка, се…

повеќе...

МВР: Фатен крадецот на златен накит

СВР Скопје- Отсекот за дрски и разбојнички кражби поднесе кривична пријава против З.Г.(30) од Скопје заради постоење на основано сомнение дека сторил шест кривични дела тешка кражба на особено дрзок начин предвидени и казниви по чл.236 ст.3 т.1 од Кривичниот закон на Република Македонија. Имено пријавениот со намера за себе да прибави противправна имотна корист на подрачије на град Скопје во периодот од април до Јули 2015 година сторил шест тешки кражби на дрзок начин со што се стекнал со вкупна материјална корист од околу 152.000 денари. Од страна на…

повеќе...

Изложба на накит „Летна сензација“ на Елисавета Мартинова

Вечерва во Галеријата на Куќата на Робевци Охрид ќе биде отворена изложба на накит на младата дизајнерка Елисавета Мартинова. Охриѓанката Елисавета Мартинова ќе презентира неколку колекции на летен накит, целосна рачна изработка. Изложбата е насловена „Летна Сензација“. „Ќе им презентирам на посетителите дел од многубројните парчиња накит кои ги имам изработено, а за во иднина се надевам дека ќе има и многу други изложби. Мојата изложба „Летна сензација“, се надевам дека ќе го оправда името, да им предизвика воодушевување на посетителите, да ги освои на прв поглед и да им…

повеќе...

Приведени тројца албански државјани во обид да прошверцуваат накит и часовници надвор од државава

ОПКМСР при Регионалниот центар за гранични работи-Север до Основното јавно обвинителство Скопје, ќе биде поднесена кривична пријава против лицета A.Г. (34), Б.Г. (27) и А.Б. (27) сите државјани на Р.Албанија, за сторено кривично дело “криумчарење “ казниво по член 278 од Кривичниот законик на РМ. Имено вчера (18.01.) во 21,00 часот за излез од држава на ГП “Долно Блаце“ се пријавиле тројцата осомничени кои се превезувале со ПМВ марка „Форд Фокус“, со италијански регистарски таблички. Од страна на УПС возилото било селектирано за дополнителна контрола, ставено на канал и заедно…

повеќе...

Запленет златен накит на Табановце-автопат

Царинските службеници вчера, на излез на граничниот премин Табановце запленија околу 700 грама златен накит. На 20 јуни 2014 година,  околу 10:30 часот на излез од Република Македонија на граничниот премин Табановце-автопат се пријави патничко моторно возило марка „Фиат“со српски регистарски ознаки,  управувано од лицето со иницијали  З.К. српски државјанин, како сопатник во возилото патувало и лицето И.М. исто така српски државјанин. Откако на прашање на царински службеник одговориле дека немаат ништо за пријавување, при преглед на возилото, во фабричка шуплина позади касетата пред совозачкото седиште, царинските службеници пронајдоа две…

повеќе...