Градоначалникот Бакрачески во обиколка на фудбалскиот терен со вештачка трева

Градоначалникот Никола Бакрачески, денес на лице место , констатираше како се одвиваат градежните активности за изградба на теренот за фудбал на вештачка трева кои се во завршна фаза. Станува збор за крупна инвестиција на Општина Охрид , ФФМ и европската куќа на фудбалот УЕФА, вредна околу 300. 000 евра или околу 20 милиони денари. Теренот на вештачка трева кој е во рамки на ЈП “Билјанини извори“ е еден од најсовремените во Македонија, а со неговата изградба ќе се комплетира понудата за спортски туризам во општина Охрид. „Станува збор за едно…

повеќе...

Познати полуфиналистите на светското првенство во ракомет за кадети – жени

Романија – Црна Гора и Данска – Германија се полуфиналните двојки на светското првенство во ракомет за кадети жени. Полуфиналните натпревари се играат во петок и тоа од 17 часот ( Романија – Црна Гора ) и 19 30 ( Данска – Германија ). Резултати од четвртфиналните натпревари Романија – Холандија 36 – 22 Црна Гора – Бразил 25 – 24 Гермнанија – Ј. Кореа 35 – 29 Данска – Русија 29 – 26 ( по продолженија ).

повеќе...