Над 1.300 нови вработувања во ТИРЗ, се очекуваат нови инвестиции

Нови 1.300 до 1.400 вработувања се очекуваат да се отворат во технолошко-индустриските развојни зони до крајот на годината. Заклучно со минатата година во технолошко-индустриските зони се отворени 5.100 работни места, а само годинава се креирани 1.050 работни места. Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Виктор Мизо го информираше премиерот Емил Димитриев дека во моментот се во различни фази на преговори со седум до осум компании и оти очекува две до три компании да донесат позитивни одлуки за инвестирање до крајот на годината. „Сметам дека извештајот на ИБМ во делот на рангирањето…

повеќе...

Расте бројот на вработени во слободните економски зони

Расте бројот на вработени во слободните економски зони. Компаниите ги зголемуваат производството и извозот, имаат потреба од нова работна сила. Дирекцијата за ТИРЗ очекува годинава слободните зони да бројат над 7 илјади вработени, но ова не е конечната бројка, бидејќи голем дел од компаниите се уште не ги исполниле своите зацртани цели. „Заклучно со 30 јуни, во рамките на овие капацитети се вработени 6.050 лица. До крајот на 2016 година оваа бројка ќе порасне на најмалку 7.100 вработени, што значи нови 1.000 вработувања за македонските граѓани“ – вели портпаролот на…

повеќе...

Градоначалникот на македонско-чешкиот форум: Охрид и Македонија ги имаат сите предуслови за равој на успешни бизниси

Градоначалникот Никола Бакрачески во улога на домаќин се обрати на македонско – чешкиот бизнис форум што денеска се одржува во Охрид а на чие отворање присуствуваа македонскиот и чешкиот претседател Ѓорге Иванов и Милош Земан. Пред стопанствениците од Македонија и Чешка градоначалникот Бакрачески истакна: „Среќен сум што овој Макодонско – Чешки бизнис форум се одржува во нашиот преубав Охрид. Градот кој е од голема историска важност за регионот, Европа и Светот. Град кој ги поврзува Македонскиот и Чешкиот народ преку сесловенските просветители браќата „Кирил и Методиј“, кои ги исцртаа контурите…

повеќе...

Основното училиште во Оровник добива нов лик

Градоначалникот на Општина Дебрца, Игор Трајкоски изврши увид врз градежните активности кои се одвиваат околу реконструкцијата на Основното училиште во Оровник. Во моментов пред сам крај е првата фаза од реконструкцијата. Во првата фаза од реконструкцијата отстранет е стариот дрвен под, изведена е армирано бетонска меѓукатна конструкција, изработени се нови подови од керамички плочки и ламинат, заменети се сите внатрешни врати, извршена е замена на надворешната дрвена столарија со нова изработена од ПВЦ профили како и реконструкција на санитарните јазли. Вкупната инвестициона вредност на првата фаза за реконструкција изнесува 1.311.500,00…

повеќе...

Симфони Солушнс – холандска инвестиција во ИТ секторот

Холандската ИТ компанија за висококвалитетни софтверски решенија Симфони Солушнс од денеска и официјално започна со работа во Македонија. Засега вработува триесетина ИТ експерти, а до крајот на следната година се планирани околу 200 вработувања. Компанијата има свои развојни центри во Украина и Полска, а сега и во Македонија. Нејзините главни клиенти доаѓаат од западноевропските земји, САД и Канада. Сопственикот на ИТ компанијата Симфони Солушнс, Тео Шифник истакна дека ова е особено важен ден за него и оти тој се поклопува со Денот на Европа – 9 Мај, а Холандија, од…

повеќе...

Во запуштените капацитети – инвестициски бум

Политиките за привлекување странски инвестиции даваат резултат. Во Македонија влегуваат компании кои вложуваат во запуштените капацитети, во загубарите, во рудниците со затворени окна, работниците се враќаат на работа. За разлика од порано кога фабриките се затвораа и работниците остануваа на улица, сега се случува обратен тренд, се отвораат нови капацитети и се рестартираат постојните. „Порцеланка“ станува од мртвите! За разлика од времето на СДСМ, кога Велешани немо гледаа како пропаѓа „Порцеланка“, гордоста на нивниот град со над 3 илјади вработени, Владата на ВМРО-ДПМНЕ најде инвеститор за овој огромен капацитет. „Порцеланка“…

повеќе...

Тодоров: Се инвестираат над 200 милиони евра во здравството

Интегрален текст од прес конференција на Никола Тодоров, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ „Почитувани Во 2014 европскиот здравствен потрошувачки индекс, кој се смета за најрелевантен показател за функционирањето на здравствениoт систем во Европа, Република Македонија ја рангираше како 16ти по квалитет здравствен систем во Европа.За само една година македонското здравство оствари напредок од 11 места, што се смета за најголем напредок откако постои ова европско рангирање – тоа значи од 27 место, Македонија е рангирана на 16 место во 2014 година. Станува збор за рангирање кое што е кредибилно…

повеќе...

Ќе започне изградбата на две гасоводни мрежи – инвестиција од 46 милиони евра

Во мај или најдоцна во јуни се очекува да почне изградбата на гасоводната мрежа од Штип до Неготино и од Скопје до Тетово. Двете гасоводни мрежи ќе бидат во должина од 110 километри и за нив ќе бидат инвестирани 46 милиони евра. Ќе започне изградбата на две гасоводни мрежи инвестиција од 46 милиони евра Тендерот за гасоводната мрежа од Штип до Неготино, како што информираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, е веќе завршен и во тек е процесот на евалуација на понудите, а тендерот од Скопје до Тетово е во…

повеќе...

Италијанскaта групација „Витило“ отвори втор погон во Бунарџик, планира и трет

Генералниот директор на „Витек Македонија“, Антонио Витило, компанијата предвидува и трета инвестиција наредната година со што вкупното вложување ќе се заокружи на 30 милиони евра, а вработени ќе бидат преку 300 лица. Тоа е шестпати повеќе од првичната инвестиција и покажува дека компанијата „Витило“ ги препозна поволните можности што ги нуди Македонија. „Овие бројки ја потврдуваат нашата одлука за инвестирање во Македонија, државата во која верувавме и во која стекнавме пријатели кои ни овозможија да се чувствуваме како дома“, истакна Витило. Според него, одлуката за уште една инвестиција во земјава…

повеќе...

Индустриски бум – со новите инвестиции над 5.000 нови работни места

Италијанската компанија Кондево во Штип, Гентерм и Акомпласт во Прилеп, Леар во Гостивар, ОДВ електрикс во Охрид и Струга, градат фабрики во моментов, а наскоро и Ван Хол ќе започне со изградба на својата втора фабрика. Индустриски бум со новите инвестиции над 5.000 нови работни места Со овие инвестиции ќе се отворат над пет илјади нови работни места во Македонија. Дополнително, американската автомобилска компанија КСС која ја заврши изградбата на фабриката во Кичево, веќе од наредниот месец треба да почне со производство, а во неа ќе се вработат 1.000 лица.…

повеќе...