Лице нападнато со нож во угостителски објект во Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка телесна повреда во обид“ Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против И.Р.(36) од Охрид.

На 23-ти минатиот месец, пријавениот со неколку убоди со нож во пределот на десната препона и левата надколеница му нанел телесни повреди на Б.Р. од Охрид. Настанот се случил околу 23 часот кога во угостителскиот објект „Ноа“ пристигнал Б.Р. во друштво со неговиот брат и уште неколку пријатели. Забележувајќи го неговото доаѓање, пријавениот И.Р. кој се наоѓал во објектот, веднаш пристапил до нивната маса и веднаш почнал вербална расправија навредувајќи го со мноштво погрдни зборови. Во моментот реагирале дел од присутните на масата кои го замолиле пријавениот да престане со навредите и да го напушти објектот.

За кратко ситуацијата се смирила по што сега пријавениот се упатил кон излезот на угостителскиот објект. Во следниот момент тој се вратил назад, продолжил со навредите и се втурнал кон Б.Р. по што настанала турканица во која двајцата паднале на подот. Тогаш пријавениот И.Р. извадил нож на преклопување со сечиво од 9 сантиметри и успеал на Б.Р. да му нанесе неколку убоди во пределот на десната препона и левата надколеница.

На местото на настанот извршен е увид, фотографирање и подигање на ножот кој заедно со други предмети се испратени на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.