Креативните рачиња од основците од „Григор Прличев“ ја внесоа есента во својата училница

Вредните ученици од V1 одделение заедно со учителката Ана Христовска, на часовите по ликовно образование и творештво ја внесоа есента во својата училница. Изработија честитки со стихови за есента во кои покрај авторски стихови внесоа и лични украсни детали со мотиви од ова есенско шаренило. Највпечатливи сепак беа есенските завеси од листови кои внимателно и со многу труд ги поставија на прозорците во училницата. Оваа нивна досетливост ја разубави училницата и истата предизвика воодушевување и одобрување од страна на нивните соученици во училиштето.

повеќе...

Од денес календарски започнува есента

Календарски од денес на северната Земјина полутопка започнува есента. Новото годишно време ќе започне точно во 22 часот и 02 минути. Во исто време за жителите од јужната Земјина полутопка започнува пролетта. Денот ќе трае 12 часа и 14 минути. За првиот есенски ден метеоролозите најавуваат сончево и посвежо време со умерена облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Во вечерните часови облачноста ќе се намалува. Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 16 до 23 степени. Есента ќе трае до 21ви декември…

повеќе...

Од денес календарски започнува есента

Календарски од денес на северната Земјина полутопка започнува есента. Новото годишно време ќе започне точно во 16 часот и 21 минута. Во исто време за жителите од јужната Земјина полутопка започнува пролетта. Есента ќе трае 91 ден и ќе заврши на 21 декември во 11 часот и 44 минути, кога кај нас и на северната хемисфера ќе започне зимата. Тоа значи дека до 21 декември, ноќта ќе се зголемува до 15 часа, а денот ќе се намали на само 9 часа.

повеќе...

Од денес календарски започнува есента

Календарски од денес на северната Земјина полутопка започнува есента.  Новото годишно време ќе започне точно во 10 часот и 21 минута. Во исто време за жителите од јужната Земјина полутопка започнува пролетта. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Метеоролозите за првиот есенски ден најавуваат променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне се очекуваат врнежи од дожд, особено во источните и јужните делови на Македонија, со температура која ќе достигне максимални 28 степени. Есента ќе трае до 22-ри декември во 05 часот и 48 секунди кога календарски ќе почне зимата.

повеќе...

Започнува есента

Календарски денес започнува есента во Македонија и на целата северна хемисфера. Новото годишно време ќе започне точно во 4 часот и 29 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи пролетта. Денот ќе трае 12 часа и седум минути. Според метеоролозите, со стартот на есента нè очекуваат и вистински есенски температури, се очекува значително заладување на времето и пад на температурите за 10-тина степени. Во текот денешниот ден ќе има значително заладување со засилен северен ветер, а во претпладневните часови се уште ќе има врнежи од дожд, кои на…

повеќе...