Откриени измама и мигранти, запленети девизи, фалсификати и друга стока

Во текот на минатата недела откриени се една царинска измама, обид за нелегален влез на мигранти и неколку обиди за криумчарење на разна стока, при што привремено се задржани девизи, кујнски ножеви, делови за кафемати, паричници, бижутерија и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи: – 20.000 евра, откриени од страна на мобилните царински тимови, при личен претрес на грчки државјанин, кој управувајќи германски автомобил, се пријавил за излез од државата на граничниот премин Табановце автопат. Во мала ташничка што возачот ја носел со себе, биле пронајдени 30.000 евра, од кои…

повеќе...

Запленети цигари, марихуана, возило со бункер, облека и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за шверц на разна стока, при што привремено се задржани цигари, возило со бункер, моторцикл, марихуана, автоделови, облека и очила. Задржани се следните производи: Цигари – 86 штеки цигари Marlboro, PRESTIGE, WINSSTON, PALL MALL, MONTE KARLO и RODEO BLU со македонски акцизни маркички, откриени на скопскиот аеродром Александар Велики, при контрола на куферите на тројца македонски државјани кои имале намера да отпатуваат со лет за Лондон. При контролата извршена со помош на рендген уред, во куферот на едниот патник биле…

повеќе...

Запленети мобилни телефони, рачни часовници, цигари и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани мобилни телефони, рачни часовници, цигари, футроли за очила, нишесте, апарати за обработка на овошје и зеленчук, мрежи за лов на риби, бор-машини, компресори за гуми и сообраќајна дозвола. Задржана е следната стока: Мобилни телефони и часовници – 25 мобилни телефони и 5 рачни часовници, откриени во два одвоени случаи на скопскот аеродром Александар Велики. Во првиот случај, при контрола на личниот багаж и куферите на српски државјанин, кој допатувал со лет…

повеќе...

Откриени измами и мигранти, запленети девизи, алкохолни пијалоци, фалсификати и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија три измами, еден обид за нелегален влез на патници и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, алкохолни пијалоци, облека, техничка стока, стаклени чаши и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи – 15.500 евра, откриени во три одвоени случаи, при контрола на три патнички возила, пријавени за излез од државата, на граничниот премин Богородица. Во првиот случај, при контрола на полски автомобил, управуван од полски државјанин, во рачна ташна сместена на совозачкото седиште, биле пронајдени 18.500 евра,…

повеќе...

Зголемена наплата на приходи, запленети девизи, облека, модни додатоци, фалсификати и друго

Со унапредување на системот за селективни контроли, односно со нивно правилно насочување, во претходниот период царинските контроли беа намалени, а зелениот канал (слободно преминување на стоките) беше удвоен од 35% на 75%. Намалениот интензитет на вршење на царинска контрола овозможи забрзување на царинската постапка за економските оператори кои ги почитуваат царинските и други прописи поврзани со увозот и извозот на стоки и зголемување на ефикасноста и ефективноста во царинското работење при вршење на контроли, без притоа да се намали ефективноста, ефикасноста и резултатите при вршењето на контролите. И во овие…

повеќе...

Запленети девизи, марихуана, цигари, мобилни телефони, фалсификати и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија еден обид за криумчарење марихуана и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, автомобил со бункер, облека, цигари, синтисајзери, инекции, мобилни телефони, ленти за венецијанер ролетни и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи – 59.100 евра, откриени во два одвоени случаи, при личен претрес на шест турски државјани, кои со германски автомобили се пријавиле за излез од државата на граничниот премин Богородица. Во првиот случај, при личен претрес на тројца турски државјани, биле пронајдени непријавени 76.000 евра,…

повеќе...

Откриени мигранти и запленети девизи, техничка стока, фалсификати и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници открија обид за влез на илегални мигранти и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, делови за автомобили и воздухоплови, мобилни телефони, дрон, мерен уред, облека, обувки и фалсификати. Задржана е следната стока: Девизи – 5.800 евра, откриени во два одвоени случаи на скопскиот аеродром Александар Велики. Во првиот случај, во џеб од фармерките на македонски државјанин, кој имал намера да отпатува со лет за Ајндховен, Холандија, биле пронајдени непријавени 5.000 евра, за кои не поседувал документ за…

повеќе...

Спречен обид за шверц на 24 килограми марихуана

Царинските службеници од граничниот премин Табановце вчера спречија обид за шверц на 24 килограми марихуана. На 12 октомври 2016 годинa (среда), околу 22:45 часот на излез од Македонија на граничен премин Табановце се пријави патничко моторно возило со шведски регистарски таблици управувано од албански државјанин со иницијали А. Г. На прашање од царинскиот службеник дали има нешто да пријави, лицето одговори дека нема ништо за пријавување, но и покрај тоа царинскиот службеник започна со контрола на возилото и личен претрес на лицето. При прегледот, царинскиот службеник забележал дека на подот…

повеќе...

Спречен обид за шверц на 2,7 килограми марихуана на ГП Ќафасан, откриена измама

На 9 октомври 2016 година на граничниот премин Ќафасан, при спроведување на редовна царинска контрола, царинските работници спречија обид за шверц на наркотично средство – марихуана. На наведениот датум, во 16 часот и 30 минути, за влез во Република Македонија се пријави македонски државјанин со иницијали Е.М. (43г.) со патничко моторно возило со македонски регистарски таблички, сопственост на наведеното лице. На прашањето на царинскиот службеник дали има нешто да пријави за царинска контрола одговорил дека нема ништо за пријавување. Заради сомневање во неговата изјава, царинскиот службеник го селектирал возилото за…

повеќе...

Спречен шверц на 12 килограми марихуана на граничниот премин Блато

Вчера (28.09.2016 година) царинските службеници спречија шверц на 12 килограми марихуана на ГП Блато. Имено, на ден 28.09.2016 година околу 13:40 часот, на граничниот премин Блато за влез во Република Македонија се пријавил З.Л.(33) државјанин на Република Албанија, управувајќи патничко моторно возило марка „Mercedes“ со албански регистарски ознаки, кој на прашањето на царинскиот службеник дали има нешто да пријави за царинска контрола одговорил дека нема ништо за пријавување. Заради сомневање во неговата изјава, царинскиот службеник го селектирал возилото за детален преглед. При вршење на контролата на возилото царинскиот службеник приметил…

повеќе...