11-ти октомври – Денот на народното востание на Република Македонија

Ден на востанието на Република Македонија или Ден на народното востание на Македонскиот народ познат како 11 Октомври е државен празник кој се празнува на 11 октомври во Македонија. Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за национално ослободување на македонскиот народ. Тоа е пресвртница во борбата за самобитност и национална индивидуалност на нашиот народ, во неговата борба за слобода, за национални и социјални права, за сопствена државност. Со овој историски чин, македонскиот народ покажал дека на никој нема да му дозволи да го турне на страната на…

повеќе...

Положено свежо цвеќе пред спомен обележјето на стреланите жители во Велгошти

Попладнево во селото Велгошти им беше оддадена почит на стреланите жители од с. Велгошти, охридско  во 1913 година. Пред спомен обележјето, свежо цвеќе положија претставници од Општина Охрид, МК ВМРО-ДПМНЕ Велгошти, претставници од МЗ Велгошти, ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, претставници од Фондацијата „Македонско наследство Тодор Александров Ресен“ како и претставници на Македонското патриотско здружение „Методија Патче“ од Охрид. „На 7ми септември се собрале сите велгоштани, пред тоа бил направен пустош од страна на Српската жандармерија по задушувањето на Охридското востание, после тоа жандармеријата ги собрала сите мажи и жени во црквата Св.Климент. Потоа ги одделиле мажите од…

повеќе...

Честитка од Груевски по повод празникот 11 Октомври – Денот на народното востание

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски до сите граѓани упатува честитка по повод празникот 11 Октомври – Денот на народното востание . Почитувани граѓани на Република Македонија, Mи претставува особена чест и задоволство од името на ВМРО-ДПМНЕ и од мое лично име да Ви го честитам 11-ти Октомври – Денот на Народното Востание. Денес, Република Македонија ја слави Народноослободителната борба и нејзиното значење во остварувањето на вековниот сон на нашите предци за сопствена државност. 11-ти Октомври e историскиот континуитет на вековната идеја на нашиот народ за борба за слободна и самостојна…

повеќе...

Честитка од претседателот Иванов по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „Почитувани граѓани на Република Македонија, Ако постои една идеја што како светилник нè водела низ бурите на историјата, тоа е идејата за слобода на Македонија. Благодарение на таа идеја, ние сме наоѓале сила да се помириме и да ги надминеме поделбите. Минаа 75 години од 11 Октомври 1941-та, од денот кога македонскиот народ се дигна на востание за ослободување на Македонија од нацистичкиот и фашистичкиот окупатор. Следуваа…

повеќе...

Честитка од градоначалникот Бакрачески по повод 11ти ктомври – Денот на народното востание

По повод одбележувањето на 75- годишнината од 11 Октомври- Денот на народното востание, градоначалникот Никола Бакрачески, до граѓаните на општина Охрид, упати празничка честитка. „Нека ни е честит 11 Октомври, Денот на народното востание, симболот на непокорот и слободарскиот дух на македонскиот народ.Благодарение на пожртвуваноста на храбрите борци во Народноослободителната антифашистичка борба, на темелите на историските традиции на македонскиот народ низ вековите, на илинденците и АСНОМ- ците, ние ја живееме слободата. Живееме во слободна и независна Република Македонија, сон на многу генерации слободољупци, кои оставиле аманет да ја чуваме со…

повеќе...

11-ти октомври – Денот на народното востание на Република Македонија

Ден на востанието на Република Македонија или Ден на народното востание на Македонскиот народ познат како 11 Октомври е државен празник кој се празнува на 11 октомври во Македонија. Востанието е против фашизмот и со тоа започнува борбата за национално ослободување на македонскиот народ. Тоа е пресвртница во борбата за самобитност и национална индивидуалност на нашиот народ, во неговата борба за слобода, за национални и социјални права, за сопствена државност. Со овој историски чин, македонскиот народ покажал дека на никој нема да му дозволи да го турне на страната на…

повеќе...

Свеченост по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

Општина Охрид и организацијата на Сојузот на борци од НОАВМ и нивните следбеници, денеска свечено го одбележаа 11 Октомври – Денот на народното востание. На свеченоста, што се организира по повод 75- годишнината од Народното востание, пред присутните се обрати градоначалникот Никола Бакрачески. „Почитувани учесници во Народноослободителната и антифашистичка војна, дами и господа, нека ни е честит и вековит 11 Октомври- Денот на востанието на македонскиот народ, великиот празник на Македонскиот слободарски дух и непокор. Денес, одбележуваме 75 години од почетокот на народното востание во 1941 година и со почит…

повеќе...

Ќе се одбележи 11 октомври – Денот на Народното востание

Општина Охрид и организацијата на Сојузот на борци од НОАВМ и нивните следбеници, организираат свечено одбележување на 11ти Октомври – Денот на народното востание. Во понеделник на 10 октомври, во големата сала на општина Охрид, со почеток во 10 часот ќе има свечена програма по повод јубилејот- 75 години од народното востание, а вечерта во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи музичката група „Билјана- Јуниор“ . На 11ти октомври, кај спомен обележјето од НОБ во Градскиот парк, во 11 часот ќе биде положено свежо…

повеќе...

Македонија ги одбележува двата историски Илиндена

Република Македонија денес ги одбележува двата историски Илиндена – 113 години од почетокот на Илинденското востание и 72 години од Првото заседание на АСНОМ. Илинденското востание е востание против Отоманската империја организирано од страна на ТМОРО и претставува еденод најголемите и најзначајните настани од македонската историја. По подготовките за востание против Отоманската империја, на 2 август 1903 година на православниот верски празник Св. Илија – Илинден започнало Востанието. Ова востание е познато како Илинденско, според денот на започнување. На почетокот на јануари 1903 година, Централниот комитет на ВМРО донел решение да…

повеќе...

Се одбележуваат 139 години од Разловечкото востание

Во Делчево и во селото Разловци со повеќе пригодни манифестации се одбележува 139-годишнината од Разловечкото востание. Во фоајето на Спомен-домот АСНОМ денеска беше отворена ликовна изложба „Македонија низ вековите“, а Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“ организираше литературно читање на тема „Разловци низ песните“, на кое настапија повеќе поети од Клубот на роднокрајни автори. На летната сцена во Делчево попладнево се одржува и музичко-фолклорна ревија, на која настапуваат повеќе културно-уметнички друштва, инструменталисти и исполнители на изворни песни од Пијанечко-малешевскиот крај. Планинарите од Општина Делчево и нивни гости од други места…

повеќе...