Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија

Денес е празник посветен на Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија. Живееја и страдаа во Рим, во

повеќе...

Светиот маченик Александар

Словенин. Осумнаесетгодишен војник во војската на царот Максимијан. Одрече да ја изврши царевата наредба за чествување на римските идоли, заради

повеќе...

Светите маченици Лука и Никола и Преподобна Елисавета

Светите маченици Лука и Никола Лука беше прекрасно момче и кројач по занает, пострада за Христа во 1546 година. Никола

повеќе...

Свети Теофилакт, епископ Никомидиски и Светиот свештеномаченик Теодорит

Свети Теофилакт, епископ Никомидиски Кога првиот царски советник Тарасиј од мирјанин беше избран за патријарх Цариградски, тогаш заедно со него

повеќе...

Со чист Понеделник, започнуваат велигденските пости

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и

повеќе...

Отслужена вечерна богослужба во Каменско по повод Прочка

Денес, во вечерните часови, во храмот „Успение на Пресвета Богородица – Каменско“ во Охрид, на празникот Прочка- Велики Поклади, според

повеќе...

Денес е Прочка – Велики поклади

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата

повеќе...