Двајца охриѓани претепале сограѓанин

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело ,,тешка телесна повреда”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.В.М. (28) и И.С. (22), двајцата од Охрид. Пријавените, казненото дело го сториле на 26-ти јуни оваа година околу 16 часот во дворно место од куќа сопственост на Ѓ.М. од Охрид. Тука, пријавените започнале вербална расправија со него, а потоа физички го нападнале. Притоа, првопријавениот В.В.М. фрлил со столица према оштетениот и го удрил во пределот на десната рака, додека второ пријавениот И.С. физички го нападнал удирајќи го со тупаници во пределот…

повеќе...

Приведени седум лица поради нарушување на јавниот ред и мир на плажа во Охрид

Седум лица се приведени во СВР Охрид, по нарушувањето на јавниот ред и мир со употреба на опасно орудие, што вчера во 10 часот и 50 минути се случи на плажа во комплексот „Горица-3“ во Охрид. Приведувањето на пет од нив е извршено откако претходно, на неколку одделенија во Општата болница во Охрид им е пружена неопходната медицинска помош. Најверојатно поради, подолг временски период нерешени меѓусебни недоразбирања, нарушувањето, најнапред се случило помеѓу две помали групи по што набрзо на местото на настанот пристигнуваат униформирани полициски службеници кои, веднаш започнале со…

повеќе...

Тепачка во кафе бар во Охрид

На 28.05.2017 година во 04:10 часот во ПС од ОН-Охрид, В.О. (26) пријавил дека околу 01:45 часот, тој заедно со неговите другари Ж.М. и Н.П. сите од Струга дошле во Охрид поточно во кафе бар, додека неговото возило го паркирал во непосредна близина. Во кафе барот му пришол А.А. од Охрид со кого се познавал и побарал да излезе надвор, а во еден момент физички го нападнал и го удрил со тупаница во пределот на стомакот. Во тој момент неговите другари го отргнале, но А.А. физички го нападнал Н.П. удирајќи…

повеќе...

Кичевчанец ја претепал невенчаната сопруга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, полициската станица од Кичево, поднесе кривична пријава против С.П. (36) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на трети мај оваа година околу 23,00 часот при расправија со неговата невенчана сопруга. Жестоката караница се случила во нивниот дом на улицата „Прилепска“ во Кичево. Во еден момент од расправијата, сега пријавениот С.П. физички ја нападнал невенчаната сопруга нанесувајќи и повеќе удари по главата и целото тело. Притоа, оштетената се здобила со видливи повреди во вид на модринки и отоци по…

повеќе...

Кривична пријава за две лица од Кичево кои истепале сограѓанин

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во тепачка“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против И.П. (41) и К.П. (34), двајцата од Кичево. Пријавените, на четврти минатиот месец најнапред вербално, а потоа и физички го нападнале А.С. (51) од Кичево. Настанот се случил околу 15 часот на улицата „Маршал Тито“ во Кичево. Откако го пресретнале во близина на неговиот дом, двајцата пријавени најпрвин започнале вербална расправија со А.С., а потоа физички го нападнале со тупаници задавајќи му повеќе удари по целото тело. Физичкиот напад од…

повеќе...

Кривична пријава за пет лица од Охрид кои учествувале во тепачка кај градскиот пазар

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „учество во тепачка“ и „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.Н.(27), А.К. (24), Ј.М. (23), И.У. (19) и И.У.45) сите од Охрид. Казнените дела се сторени на 17-ти јануари оваа година околу 23 часот на булеварот „Туристичка“ во близина на градскиот пазар во Охрид. Тука, дошло до тепачка помеѓу прво, второ и трето пријавените од една, со четврто и петто пријавените, од друга страна. Најнапред настанала меѓусебна вербална расправија која набрзо прераснала во…

повеќе...

СВР со детали околу пронајденото машко тело на ул. „Цар Самоил“ во Охрид

Едно лице го загуби животот во нарушувањето на јавниот ред и мир, што синоќа се случи во кафе барот „Табана“ на улицата „Цар Самоил“ во Охрид. Димитар М. (27) од Охрид, им подлегна на повредите во општата болница во Охрид, откако претходно пред кафе барот „Табана“ беше физички нападнат од еден државјанин на Република Србија кој на сега починатиот на плочникот од улицата пред влезот на кафе барот му нанел повеќе удари со раце и нозе по главата и телото. На овој напад, му претходела жестока вербална расправија помеѓу две…

повеќе...

Тепачка во Основниот суд во Охрид

Вчера во Основниот суд во Охрид нарушен е јавниот ред и мир при што едно лице се здобило со удари со тупаници во пределот на главата. Настанот се случил околу 15 часот во една од судниците во Основниот суд на завршетокот на судската расправа. Во еден момент, еден од адвокатите присутен во судницата го нападнал својот колега нанесувајќи му неколку удари со тупаници во пределот на главата. Судската полиција го спречила нарушувањето, а подоцна повредениот побарал лекарска помош. СВР Охрид презема дополнителни мерки за целосно расветлување на случајот.

повеќе...

Кривична пријава за тројца охриѓани поради насилство

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ф.М. (27), М.П. (19) и Д.Ј. (19) сите од Охрид. На 8-ми август околу 02,00 часот, пријавените заедно со уште неколку лица, во ноќниот клуб „Кадмо“, физички го нападнале К.Р. од Охрид удирајќи го со раце и нозе во пределот на главата и телото. Од силината на ударите повредениот К.Р. паднал во бесознание по што веднаш е пренесен во Општата болница во Охрид. Потоа пријавените ја нападнале и Ј.Ф. која се обидела да ги спречи…

повеќе...

Тепачка во Охрид, еден повреден со нож

На 08.08.2015 година околу 04,00 часот во Охрид на бул.„Туристичка“ во правец кон Струга, В.М.(1992) од с.Порој–Тетово кој бил заедно со Е.К.(1993) и М.К.(1994) од с.Радолишта–Струга, и се превезувале со ПМВ„БМВ“, биле пресретнати од ПМВ„Пежо 306“, од кое излегле неколку лица и почнале да удираат со нозете по возилото, по што си заминале. По настанот, нападнатите продолжиле кон Струга, каде на клучката на излезот од Охрид биле пресретнати и сопрени од истото возило од кое излегле 6 НН лица на возраст од 18-25 години и повторно почнале да удираат со…

повеќе...