Вечерна богослужба и света литургија по повод празникот Свети Еразмо Охридски

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 14 ти јуни (среда), во манастирот „Свети Еразмо Охридски“, Охрид, ќе се служи празнична вечерна богослужба по повод празникот Свети Еразмо Охридски. Со литургијата ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски  и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј. Литургијата е со почеток во 19:00 часот. На 15ти јуни (четврток), со почеток во 9:00 часот, во манастирот ќе се служи света архиерејска литургија, на која ќе чиноначалствува Неговото Вископреосвештенство митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј. Дебарско – кичевската епархија ги…

повеќе...

Литургија за празникот „Слегување на Светиот Дух – Духовден (Св.Троица) – Педесетница“

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 4ти јуни (недела), во црквата „Света Троица“ (населба Црногорци) – Охрид ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Слегување на Светиот Дух – Духовден (Св.Троица) – Педесетница“ со почеток во 9.00 часот на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј. На 5ти јуни (понеделник), со почеток во 9.00 часот ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Духовден“ (втор ден) во катедралниот храм „Св.Софија“ – Охрид, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитото Дебарско-кичевски…

повеќе...

Ќе се служи света божествена литургија за празникот Спасовден

Во црквата „Св.Никола – Долна влашка маала – Охрид, на 25 ти мај (четврток) ќе се одржи утрена богослужба со света божествена литургија, по повод празникот Вознесение Христово – Спасовден. Литругијата ќе биде со почеток во 7:30 часот. WebOhrid

повеќе...

Празникот Св.Атанасиј Велики одбележан и во Рамне

Денес се слави празникот посветен на Св. Атанасиј Велики или Танасовден (летен). По тој повод во селото Рамне, во манастирот на Св. Атанасиј Велики многу верници од Охрид и пошироко присуствуваа на светата литургија, како и палеа свеќи, со желба за подобро здравје и среќа. За многу години! WebOhrid/А.Андриоски

повеќе...

Отслужена литургија во манастирот Св. Атанасиј Велики (ман. Св. Наум Охридски)

Денес на денот кога го прославуваме празникот на светиот Атанасиј Велики (летен), во манастирот „Св. Атанасиј Велики“ (ман. „Св. Наум Охридски“) во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Никола Христоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа.

повеќе...

Света архиерејска литургија за Св.Атанасиј Велики (летен)

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 15 мај 2017 година (понеделник), во метохот на манастирот Св.Наум – „Св.Атанасиј Велики“ – Љубаништа, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Пренос на моштите на Св.Атанасиј Велики“, со почеток во 8:45 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј. Дебарско-кичевската епархија ги повикува сите свои верници на заедничко прославување на овој празник.

повеќе...

Отслужена литургија за Томина Недела

Денес, во Неделата по Пасха – Томина недела, во храмот „Св. Никола Чудотворец“ Долна влашка маала во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Никола Христоски, свештениците Сашо Ристески и Владо Недески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати он верниците со пригодна беседа.

повеќе...

Отслужена литургија во црквата Каменско по повод Источен Петок – Балаклија

Во Петокот од Светла седмица- Источен Петок – Балаклија, во храмот „Успение на Пресвета Богородица – Каменско“ во Охрид, денес беше отслужена света архиерерјска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот Никола Христоски, свештениците Љупчо Симиџиески, Ромео Петрески, Димче Азески, Горан Ставрески, Владо Недески, Љупчо Бакрачески и Роберт Илијевски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светла седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати…

повеќе...

Отслужена света литургија во манастирот „Св. Јован Богослов“ Канео

По повод празникот Светли Четврток, во манастирот „Св. Јован Богослов“ Канео во Охрид, денес беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот Никола Христоски, свештениците Димче Азески, Владо Недески и Љупчо Бакрачески и ѓаконот Сашо Целески. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светла седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа.

повеќе...

Во Каменско ќе се служи света литургија по повод Источен петок – Балаклија

Дебарско – кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 21. април 2017 година (петок), во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Каменско – Охрид, со почеток во 08:30 часот, ќе се служи света архиерејска литургија по повод празникот „Источен петок – Балаклија“, (Едноцрквие). На светата архиерејска литургија ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј. Дебарско-кичевската епархија ги повикува сите верници на заедничко прославување на овој празник.

повеќе...