Спасовски: Република Македонија е горда што имаше фер, демократски и мирни избори

Министерството за внатрешни работи постапувајќи согласно своите законски надлежности, превзеде мерки и активности со кои им обезбеди на граѓаните слободно да ја изразат својата волја и да го остварат правото на глас, рече министерот Оливер Спасовски на прес конференцијата по завршувањето на вториот круг на изборите. „Согласно податоците и информациите добиени во текот на целиот изборен ден, оперативниот штаб на министерството оцени дека изборниот ден помина мирно. Токму затоа, во мое име и во име на оперативниот штаб на министерството упатувам благодарност и им честитам на припадниците на македонската полиција…

повеќе...

Осветен храмот „Покров на Пресвета Богородица“ во Лешани

Денес, во 21 Недела по Педесетница, во Неделата на светите Отци, и на празникот на преп. мч. Лонгин Антиохиски и на преп. Лонгин Печерски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изврши осветување на параклисот посветен на празникот Покров на Пресвета Богородица, во манастирот „Сите Светии“ во с. Лешани, општина Дебарца, Охрид. Параклисот започна да се гради во 2012 година, а се изгради со манастирски средства и со донациите на сите добронамерни верници. По осветувањето, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на…

повеќе...

ДИК: До 13 часот излегле 24,38 отсто од гласачите

Вкупната излезност во 35 општини каде денеска се избира градоначалник во вториот круг до 13 часот изнесува 24,38 проценти. Толкав процент од гласачите излегле на 1.514 избирачки места кои всушност се 99,8 отсто од местата каде се гласа, соопшти портпаролката на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска. Еве проценти за излезноста во некои од општините. Во Виница до 13 часот гласале 30,14 од избирачите. Во Гази Баба 26,48 отсто, во Гостивар 19,43 проценти. Излезноста во Демир Капија е 48,91 отсто, а во Кавадарци е 39,4 проценти. Во Кисела вода гласале 27,99…

повеќе...

Нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, рече портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. „Регистрирани се три случаи на фотографирање на гласачко ливче, нешто што се случуваше и во првиот круг кога имавме 10 вакви случаи. Еден случај е во ОУ „26 јули“ во Шуто Оризари, вториот е во населбата Црниче во Скопје и третиот во Пробиштип. Апелираме до граѓаните да не ги фотографираат гласачките ливчиња затоа што со тоа го кршат законот“ – рече…

повеќе...

Расфрлани летоци за време на изборниот молк во Мислешево

Синоќа во 21:50 часот во с.Мислешево, струшко, поточно на неколку места до самиот пат и во близина на раскрсницата за селото, од страна на полициски службеници биле пронајдени расфрлени летоци со содржина за еден кандидат за градоначалник на Струга. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

повеќе...

Светиот маченик Лонгин и Преподобен Лонгин Трудољубивиот

Светиот маченик Лонгин Божествениот евангелист Матеј опишувајќи го страдањето на Господ вели: „А стотникот и оние што заедно со него Го чуваа Исуса, откако го видоа земјотресот и с ѐ друго што стана, се уплашија многу и говореа: „Навистина овој бил Син Божји“ (Матеј 27, 54). Тој стотник беше овој блажен Лонгин, којшто со уште двајца свои војници поверува во Христа. Тој беше старешина на војниците што присуствуваа на распнувањето на Господ на Голгота и старешина на стражата што го чуваше гробот. Кога еврејските старешини дознаа за Христовото воскресение, ги…

повеќе...

Претседателот Иванов на средба со делегација на Евангелско Протестантската Иницијатива

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска прими делегација на Евангелско Протестантската Иницијатива по повод 500 години од Протестантската Реформација. Делегацијата беше предводена од Генералниот секретар на Светската Евангелска Асоцијација, епископот Ефраим Тендеро и Претседателот на Меѓународниот совет на Меѓународната асоцијација за човековите права, Проф. Томас Ширмахер. За време на средбата, Претседателот Иванов изрази задоволство што ќе биде покровител на свечената академија по повод 500 години од Реформацијата. Тој ја истакна улогата на Република Македонија во промовирањето на меѓурелигиски дијалог преку Алијансата на цивилизациите на Обединетите нации и Светските…

повеќе...

Во понеделник ќе се одржи втората Научна Конференција за Аерозагадување

Повеќе од 50% од светската популација живее во градовите, а според Светската Здравствена Организација дури 92% од луѓето кои живеат во градовите дишат загаден воздух. На глобално ниво, аерозагадувањето е причина за 36% смртни случаи од рак на белите дробови, 34% смртни случаи од инфаркти, 27% смртни случаи од срцеви заболувања и претставува сѐ посериозен проблем. Аерозагадувањето е директно поврзано со климатските промени кои се причина за екстремните временски услови со кои е соочен светот. Токсичните материи во воздухот се главна причина за климатските промени. Од овие причини, сѐ поважно…

повеќе...

Во тек е Конкурсот за најдобра поема „Григор Прличев“ за 2017 година

Во тек е конкурсот за најдобра поема „Григор Прличев“ за 2017 година. Конкурсот за избор на соодветната поема трае заклучно до 25-ти ноември 2017 година. Тематската содржина на поемата со која што се конкурира е од слободен карактер, но притоа не смее да биде помала од 912 стихови. Конкурсот е анонимен, а за најдобрата поема предвидена е и парична награда. За изборот односно наградата одлучува три члено жири составено од реномирани автори од подрачјето на Општина Охрид и Република Македонија. Се повикуваат сите заинтересирани автори до испратат необјавена поема во…

повеќе...

Кривична пријава за „силување во обид“

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против А.М (21) од с.Калуѓерица, Радовиш, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил три кривични дела “силување во обид“ по чл. 186 а во врска со член 19 од КЗ на РМ. Имено, по пријавените кривично правни настани на подрачјето на Струмица каде од страна на непознат сторител во ноќните часови се вршеле кривичните дела “силување во обид“, СВР Струмица ги презеде сите неопходни мерки со цел идентификување и фаќање на сторителот. Според документираните сознанија од…

повеќе...